piątek, 20 kwietnia 2018

Wycieczka Stowarzyszenia ,,Trzebień" do klasztoru Marienthal , Kurortu Oybin i motylarni.
 W sobotę 14 kwietnia kilkunastoosobowa grupa Stowarzyszenia ,,Trzebień” wybrała się na pierwszą w tym roku wycieczkę . Na początek zwiedziliśmy klasztor. Marienthal w Ostritz (jadąc od Zgorzelca w kierurku na Bogatynię i Zittau). To najstarszy niemiecki klasztor założony na początku XIII wieku(1200-1248). W skład całego kompleksu wchodzą m.in. kościół klasztorny, rokokowa kaplica św. Krzyża, tartak, młyn oraz browar. Całość otacza malowniczy park krajobrazowy z Ogrodem Roślin Biblijnych. W 1998 roku w budynkach opactwa urządzone zostało Międzynarodowe Centrum Spotkań. Świątynia także po dziś dzień zamieszkiwana jest przez mniszki należące do zakonu cysterek.
                                                                                  

Po zakupie klasztornego piwa ruszyliśmy na podbój Kurortu Oybin. To popularne uzdrowisko i zarazem malownicze miasteczko we wschodnich Niemczech, położone na obszarze Gór Żytawskich w bezpośrednim sąsiedztwie czeskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na wysokiej i strzelistej górze (514 metrów n.p.m.) imponujące rozległe ruiny średniowiecznego czeskiego zamku królewskiego oraz pozostałości dawnego klasztoru celestynów. Cały kompleks składa się rozległych ruin dawnego zamku oraz imponującego korpusu kościoła klasztornego z przylegającym do niego cmentarzem. Z myślą o zwiedzających przygotowana została także restauracja z bufetem. Charakteryzujące się doskonałą akustyką ruiny pozbawionego dachu kościoła ze strzelistymi, gotyckimi oknami bardzo często wykorzystywane są jako miejsce w którym organizowane są różnego rodzaju przedstawienia a także koncerty. 
  Zwiedziliśmy również protestancki Kościół Górski. Historię budowli przedstawił nam Krzysztof , nasz niezawodny przewodnik. Wykute schody i ławy kościelne zostały dopasowane do poziomu skały. Dzięki temu wewnątrz kościoła siedzimy jak w kinie czy teatrze, tylne ławy są wyżej, a kolejne schodzą w dół ku ołtarzowi, w który wkomponowano też ambonę.

Dodatkową atrakcją miasta jest kursująca pomiędzy Żytawą a Oybinem - jedna z dwóch jakie zachowały się w Sudetach turystyczna - kolejka wąskotorowa.
Kolejną atrakcją było zwiedzenie domu motyli in SachsenReptilien. Niepowtarzalny w całej Saksonii „Dom Motyli” w Jonsdorf jest szczególną atrakcją przez cały rok.
                                                                                 
                         A.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz