poniedziałek, 17 września 2018 FESTYN RODZINNY W TRZEBIENIU
 Wrześniowy "Festyn rodzinny" w Trzebieniu, to już kilkuletnia tradycja. W tym roku także, 15 września odbyła się taka impreza, która miała na celu integrację mieszkańców Trzebienia i okolicznych miejscowości. Parking przy Domu Ludowym "Jarzębina" zmienił się w festynowy plac. Na "scenie" wystąpiły utalentowani artyści z pracowni muzycznej Pani Agnieszki Orawiec oraz Zespół Śpiewaczy "Żeliszowianki" z Żeliszowa. Występy artystyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie gości z Armii USA, którzy licznie przybyli na festyn. 
                                                                                   
W czasie trwania Festynu Rodzinnego, na boisku wielofunkcyjnym w Trzebieniu rozegrano kolejny mecz piłki nożnej pomiędzy Lesznem Górnym a Trzebieniem.
 Dzięki zaangażowaniu Prezesa K.S. ,,Garbarnia” Ryszarda Wróblewskiego z Leszna Dolnego i Pani Ewy Parzygnat z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu zorganizowano po raz kolejny mecz w którym udział wzięły dzieci w dwóch grupach wiekowych. W grupie młodszej grały dzieci w wieku od 6-9 lat a w grupie starszej dzieci od 10-13 lat. Licznie przybyli kibice mocno dopingowali, a młodzi piłkarze ostro wzięli się do rywalizacji. Po dwóch meczach w grupie młodzików wygrało Leszno 5-3, jak również w grupie starszej 2-0.  Młodzi piłkarze z Trzebienia oczekują na szybki rewanż. Na zakończenie rozgrywek Pani Sołtys Małgorzata Zoryło wraz z Panią Ewą Parzygnat wręczyły uczestnikom słodkie upominki.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Panią Krystynę Bachusz oraz strażaków OSP w Trzebieniu. Dzieci w nich uczestniczące były bardzo zadowolone. Dzieci mogły również skorzystać z darmowych "dmuchańców". Odbyły się także konkursy dla dorosłych uczestników festynu. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na nartach wieloosobowych oraz "przeciąganie węża strażackiego". Festyn zakończyła zabawa taneczna, która trwała do "białego rana".
Organizatorami festynu byli: Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebieniu, a wszystkie działania związane z organizacją festynu koordynowała Pani Sołtys Małgorzata Zoryło.
Andrzej Szwedo, Jarosław Nenkin


 50-lecie parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu obchodzono 9 września 2018 r. Uroczystość tą połączono z wiejskimi dożynkami i odpustem. Mszę św. z procesją wokół kościoła poprowadził JE ks. bp senior Stefan Cichy oraz koncelebrujący księża. Dla legnickiego Biskupa wrzesień był miesiącem szczególnym – bo jubileuszowym z okazji 55-lecia święceń kapłańskich i 20-lecia święceń biskupich. Pamiętał o tym , ks. proboszcz Jacek Makówka i parafianie, składając dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i wiązanki kwiatów.
                                                                    

Prowadzona kiedyś Księga Kroniki Parafialnej pozwoliła proboszczowi odtworzyć początki budowy i rozbudowy istniejącego kościoła i plebanii. Przed 50-laty mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi, otoczeni zewsząd stacjonującymi tutaj wojskami radzieckimi, poligonami, magazynami amunicji, lotniskiem, leśnymi bunkrami, osiedlami wojskowymi itp. … do najbliższego kościoła rzymskokatolickiego w Kraśniku Dolnym, musieli pokonać drogę prawie 10-cio kilometrową.
Na przełomie lat 1967/68 z inicjatywy ówczesnego ks. proboszcza Mariana Osieckiego i wikarego ks. Andrzeja Mleczki powołano nową parafię w Trzebieniu pw. Świętego Krzyża, włączając do niej wsie: Golnice, Dąbrowa Bolesławiecka, Krępnica, Parkoszów, Stara Oleszna i Kozłów ( w sumie ok. 2500 mieszkańców).
                                                                                    

Pierwszy kościółek powstał poprzez rozbudowę kaplicy cmentarnej – angażując bez reszty mieszkańców wymienionych wsi. Taką samą koncepcję zastosowano przystosowując do sprawowania liturgii kaplice: w Golnicach pw. Świętego Jana Chrzciciela, Dąbrowie Bolesławieckiej pw. Matki Bożej Różańcowej, Krępnicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz w Parkoszowie. Wygląd pierwszego kościółka w Trzebieniu pokazywały eksponowane zdjęcia i makieta wykonana przez p. Aleksandra ( Olka ) Bitnera, którą umieszczono w kościele obok dożynkowego wieńca, po prawej stronie ołtarza.
Pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu został ks. Andrzej Mleczko (1968 – 1975), kolejnymi byli: ks. Rudolf Zubik (1975 – 1977), ks. Franciszek Surówka (1977 przez 4 m-ce), ks. Henryk Drewniok (1977 -1987), ks. Krzysztof Stobrawa (1987 – 1989), ks. Czesław Misiewicz (1989 – 2005), ks. Zbigniew Karaban ( 2005 – 2017) oraz od 2017 r. ks. Jacek Makówka. Warto tutaj wspomnieć, że ks. kanonik Rudolf Zubikwyjechał do USA i jako kapelan wojska awansował na stopień generała brygady. Z parafii w Trzebieniu pochodzą także nowi księża prezbiterzy: ks. Radosław Ciesielski wyświęcony w 2003 r. ks. Damian Ziembikiewicz wyświęcony w 2013 r. 
Wyprowadzenie z Polski wojsk rosyjskich w 1992 r. uwolniło zajmowane tereny i obiekty przez nich wybudowane (szkoła, kino-teatr, stołówka, budynki mieszkalne itd.) . Powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa zagospodarowała część bloków mieszkalnych, pozostałe były rekompensatą za pozostawione w ZSRR mienie wysiedlonych Polaków – niestety, wszystkie one popadły w ruinę.
Wkrótce kościółek w Trzebieniu potrzebował kolejnej rozbudowy ( próba przejęcia na cele kościoła i parafii, poradzieckiej stołówki – obecnie zakład Textilu – nie powiodły się). Wyburzono więc wieżę pierwszego kościółka i dobudowano nową część kościoła, która mieści obecnie na piętrze chór (z najmłodszym organistą) i parter z kilkoma ławkami i oryginalnymi starymi krzesłami kinowymi - dla wygody wiernych. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia, pokazuje nam nie tylko wnętrze kościoła. Ostatnio w ekspresowym tempie wyrównano posadzkę , czynione są przygotowania pod tynkowanie ścian i sufitu, wymianę metalowych ram okiennych pod okna witrażowe i wiele innych pilnych prac zaplanowanych na ten i przyszły rok.
Niestety, systematyczne zbiórki pieniędzy oraz zaangażowanie się mieszkańców już nie wystarczają – potrzebna jest znacząca gotówka i fachowa pomoc zewnętrzna. Tymczasem władze samorządowe tłumaczą – jak zwykle - że niewiele mogą, bo tylko obiekty zabytkowe mogą otrzymać dofinansowanie rządowe ( podobny problem ma od wielu lat budowany kościół na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu) Mieszkańcom pozostają więc, rozciągnięte w czasie, dotychczasowe działania, w myśl powiedzenia „nie od razu Kraków zbudowano”…
W trakcie mszy św. bp Stefan Cichy poświęcił wieniec dożynkowy i pamiątkową tablicę 50-lecia parafii. W swoim kazaniu mocno akcentował konieczność dziękowania Bogu i sobie nawzajem za wszystkie przeżyte dnie, za plony i owoce ciężkiej pracy … Zaintonowane na zakończenie mszy dziękczynnej „Boże coś Polskę …” przeniosło nasze myśli do smutnych refleksji nad utraconą w minionych latach wolności Ojczyzny.
Kontynuację tematyki niepodległej Polski podjęli na scenie Domu Ludowego „Jarzębina” uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzebienia i Dąbrowy Bolesławieckiej. W ich w patriotycznym mini-spektaklu pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę. Nad całością przedstawienia czuwała p. katechetka - Anna Charewicz i jej koleżanki ze szkoły. To była piękna i przemyślana lekcja patriotyzmu w wykonaniu najmłodszego pokolenia.
                                                                        


Po części artystycznej wszystkich mieszkańców parafii zaproszono na pyszne ciasto, kawę i jubileuszowy tort, a zaproszonych gości na obiad do Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu. Smaczne wypieki i dania przygotowały pracowite panie oraz ich koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieniukierowanych przez jej przewodniczącą Heleną Faltyn.
Panowie – a jest ich w KGW dwóch – z pomocą sprzątających pań, przygotowali salę do oglądania przedstawienia i późniejszej konsumpcji. Jak zwykle przy takich okazjach, nie zabrakło serwowanej na zewnątrz znanej zupy z kociołka p. Andrzeja Miżdala.
Uroczystościom w pięknie udekorowanym przez p. Irenę Nawrot kwiatami kościele, towarzyszyła Wystawa Fotograficzna „50 lat parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu” przygotowana przez piszącego te słowa – Stanisława Graczyka. Prezentowano powiększone i wyretuszowane archiwalne zdjęcia z kroniki parafialnej, kserokopie zdjęć dostarczonych przez kilkorga mieszkańców i zdjęcia własne autora wystawy. Pomoc w przygotowanie wystawy włączyła się firma NAVARA Serwis s.c. Marzeny i Rafała Nawary (z kserującym p. Grzegorzem) . p. sołtys - Małgorzata Zoryło, przewodnicząca KGW - p. Helena Faltyn, p. Bronisław Młot oraz uczennice kl. 8-mej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu: A.Skrabucha, P.Kubica, Z.Orlak, E.Trojnar.
                                                                          

 Tekst i zdjęcia – Stanisław Graczyk


                                                                                                                 
                                                                                                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz