poniedziałek, 25 marca 2019


Trzebień pożegnał Zimę.

  W sobotnie popołudnie 23 marca, przy pięknej pogodzie, odbył się happening ,,Witamy Wiosnę” zorganizowany przez ,,Stowarzyszenie Trzebień”.
O godzinie 16 mieszkańcy Trzebienia zebrali się przed Domem Ludowym „Jarzębina” by pożegnać Marzannę, którą wykonała grupa pań z KGW podczas zajęć w Domu Ludowym.
                                                                      


 Na początku odbyła się nauka okrzyku ,,Zimo,Zimo uciekaj! Dziś cię pożegnamy, Na wiosnę czekamy!” Następnie wszyscy głośno śpiewając pieśni ludowe, przy akompaniamencie akordeonu Mieczysława Goleńskiego w barwnym korowodzie przeszli przez wieś i udali się nad rzekę Bóbr.
                                                                   
   Nad rzeką odczytano list pożegnalny i Marzanna została symbolicznie utopiona w wodzie a potem ekologicznie spalona w wcześniej przygotowanym ognisku.
 Po spaleniu zaczęło się pieczenie kiełbasek i świętowanie. Wszyscy byli pewni, że zima na dobre opuściła Trzebień. Śpiewy przy akordeonie, okrzyki, zaklęcia na pewno zniechęciły zimę do powrotu.


 Andrzej SzwedoPromocja książki  ,,TRZEBIEŃ I OKOLICE"
                                                  
   W dniu 1 marca w Domu Ludowym w Trzebieniu odbyło się spotkanie promocyjne książki „Trzebień i okolice”-wydanej przez Gminę Bolesławiec i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na promocję przyszło bardzo wielu ludzi, zainteresowanych opisanymi w książce faktami historycznymi i czasami dzisiejszymi. Imprezę otworzyła piękna wystawa fotograficzna Stanisława Graczyka, komponująca się z książką, a zatytułowana „Natura Trzebienia”.
                                                                  
 Dla miłośników muzyki swoje autorskie utwory zaprezentowała grupa muzyczna „Metafora”, której autorem tekstów piosenek jest znany pisarz – Ryszard Adam Gruchawka, a muzyki Bogusław Weiss. Piękne piosenki, nagrodzone gromkimi brawami wykonali: Małgorzata SuchcickaAgnieszka MiszkiewiczMagdalena Kuczyńska Bogusław Weiss
Po występie kilka słów o publikacji powiedział w imieniu Wójta Gminy jego Zastępca – Roman Jaworski. Nie mogło zabraknąć rozmowy z redaktorami wydania: Anną Bober-Tubaj – dyrektorką Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz redaktorami publikacji (z tej samej instytucji): Moniką Czarnotą oraz Tadeuszem Orawcem. Jak pracowało się nad książką? Jak weryfikowaliście informacje? Czy natrafiliście na fakty historyczne, które Was zdziwiły? Takie i inne pytania padały tego wieczoru do autorów, którzy swoje opowieści zakończyli wręczeniem róż dla osób, które przy powstawaniu publikacji pomagali. 
Wiele ciekawych informacji o historii Trzebienia i okolic oraz ich współczesnych walorów przedstawili: Janina Kraczkowska oraz Krzysztof Zięcik. Każdy z obecnych na spotkaniu mieszkańców wyszedł z pamiątkową publikacją „Trzebień i okolice” .

fot GOKIS
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz