czwartek, 4 marca 2021

Wycieczka w reżymie sanitarnym

 W niedzielę 28 lutego Stowarzyszenie ,,Trzebień" wybrało się na pierwszą tegoroczną wycieczkę krajoznawczą. W reżymie sanitarnym i uzbrojeni w maseczki dojechaliśmy do Legnickiego Pola pod przecudowną Bazylikę Kolegiacką św. Jadwigi z 1719r.. Udało się nam trafić na koniec Mszy św. i zwiedziliśmy kościół od wewnątrz.


Po drugiej stronie ulicy znajduje się kolejna atrakcja. Muzeum Bitwy Legnickiej. Zwiedzając Muzeum można zapoznać się poprzez min. projekcję multimedialną z historią bitwy pod Legnicą  z 1241r. w której to starły się dwa światy. Z jednej strony Mongołowie zwani w Europie Tatarami  a Rycerstwem śląskim na czele z księciem Henrykiem II Pobożnym.
    Witraż według projektu Stanisława Wyspiańskiego z 1990 roku wykonany w pracowni krakowskiej w 2020 roku.
                                            

  Napełnieni wiedza historyczną wyruszyliśmy do największego w Europie Pocysterskiego  Zespołu Klasztornego w Lubiążu . Obiekt powstał w 1150 roku. Wielkość budowli robi ogromne wrażenie. Długość fasady to blisko 223m. Obiekt dzięki działalności Rosjan został w okresie powojennym skutecznie zdewastowany. Sukcesywnie jednak jest on poddawany renowacji i już niektóre sale budzą zachwyt.
                                                                                
Wracając z Lubiąża zajechaliśmy do Prochowic zobaczyć  rewitalizowany zamek rycerski z XIV wieku.
                                                                                 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz