niedziela, 24 kwietnia 2022

 

W dniu 30 maja 21r. Stowarzyszenie wyruszyło na kolejną wyprawę krajoznawczą.

Pierwszym miejscem wycieczki były Kostomłoty i znajdujący się na rynku zabytkowy pręgierz z XIX o ponad 3-metrowej wysokości. Zachowały się uchwyty i łańcuchy oraz pierścienie.

 Pręgierze w czasach średniowiecznych i późniejszych służyły do wymierzania kary biczowania na osobach skazanych.  
  Kolejnym oglądanym obiektem był zbiornik retencyjny ,,Mietków” powstały w 1986 roku na rzece Bystrzyca. Powierzchnia zbiornika to 1000h a głębokość 7 m. Zalew spełnia także funkcje rekreacyjne.
    Z nad wody udaliśmy się do Wojsławic gdzie znajduje się prześliczny ogród botaniczny Arboretum gdzie znajduje się min. najstarsza w Polsce kolekcja rododendronów, największy w europie zbiór wielobarwnych liliowców, tysiące egzotycznych drzew i krzewów z całego świata oraz wiele tysięcy różnych pięknych roślin rosnących w wielobarwnych kompozycjach na ternie wielu hektarów skalniaków, dróżek, wiat i ścieżek. 
 Można tu miło spędzić cały dzień. My niestety po 3 godzinach oglądania udaliśmy się w dalszą drogę.
Z Wojsławic udaliśmy się do Ząbkowic Śląskich gdzie można było zobaczyć Krzywą Więżę i zwiedziliśmy muzeum miejskie i laboratorium Frankensteina .

 Ostatnim miejscem naszej wyprawy była Perła architektury Dolnego Śląska -Zamek Marianny Orańskiej z 1857 roku. Budowla zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Na zamku trwają intensywne prace remontowe. Warto będzie za dwa ,trzy lata odwiedzić to miejsce ponownie.                                      

 Pełni miłych wrażeń późnym wieczorem byliśmy w domu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz