Wydarzenia 2014r.

                                                                                   

                                          

TRZEBIEŃ LUBI ZASKAKIWAĆ

  13 grudnia 2014 roku w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się spektakl „Bajki” Ryszarda Adama Gruchawki w wykonaniu „Kuźni słowa i obrazu”, które tworzą dwa zespoły, „Bojagama” czyli Agnieszka Miszkiewicz, Grażyna Dwornik Biały, Małgorzata Suchcicka, Agnieszka Faltyn  i Urszula Zmarzła  oraz „BeZeTe” w składzie Bogusław Weiss -gitara basowa, Zbigniew Roman -gitara, Tadeusz Stelmaszek - perkusja .Gościnnie wystąpiła Emilia Urban.
    Wykonawcy postanowili nieco ubarwić bajki, przedstawiając je w komicznej aranżacji recytatorsko- śpiewaczej. „Bajka o cukrowym baranku” została przedstawiona w formie piosenki z podkładem „Dom wschodzącego słońca”, „Bajka o szczurku Sewerynku” zaśpiewana do podkładu „Małe pieski dwa” ,„Bajka biedronkowa” do „Siadła pszczółka na jabłoni”. Najpopularniejsza okazała się bajka „Bałwan i prezydent” do podkładu „Szła dzieweczka”.  Aby pokreślić humorystyczny podtekst bajek, zespoły  wystąpiły w komicznych przebraniach i  teatralnych makijażach wykonanych przez profesjonalną charakteryzatorkę Grażynę Dwornik Biały. Na koniec, autor bajek Ryszard Adam Gruchawka przeczytał swój nowy wiersz, który został nagrodzony gromkimi oklaskami. Nie zabrakło gości, wśród których byli: sołtys wsi Trzebień Urszula Wieczysta, sołtys wsi Stara Oleszna Mieczysław Goleński oraz radny Andrzej Szwedo, który pogratulował pomysłu i brawurowego występu,  nazywając spektakl  „skandalem kulturalnym” w pozytywnym znaczeniu.
Cóż - Trzebień lubi zaskakiwać.
                                                   Agnieszka Faltyn





BOŻE NARODZENIE TUŻ-TUŻ!

  W sobotę 6 grudnia Stowarzyszenie ,,Trzebień" wraz z OSP przeprowadziło akcję zakładania lampek świątecznych na wielkiego świerka rosnącego przy centrum wsi. Przypadkowo przejeżdżający św. Mikołaj widząc duże zaangażowanie mieszkańców w słuszną sprawę postanowił wesprzeć ich działania wręczając  wszystkim przechodzącym dzieciom i dorosłym słodycze. 
( Dzień wcześniej udekorowano lampkami Dom Ludowy ,,Jarzębina")

                                               

     

Ku niepodległej

  11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego narodu. Właśnie wtedy Polska odzyskała niepodległość. Było to wielkie wydarzenie i  zwycięstwo okupione krwią pokoleń.
  Dla uczczenia tego narodowego święta i przypomnienia ważnej dla Polski daty w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się koncert patriotyczny „Ku niepodległej”, w którym wzięły udział dwa zespoły muzyczne z Trzebienia: „Jarzębinki”- dzieci i młodzież z warsztatów „Muzyka i teatr” oraz „Bojagama”- zespół śpiewaczy ściśle współpracujący z Domem Ludowym w Trzebieniu.
Obchody 96 rocznicy odzyskania  niepodległości zaszczycili swoją obecnością: Przewodniczący Rady Gminy - Bogusław Uziej, Radny - Andrzej Szwedo oraz Sołtys wsi Trzebień - Urszula Wieczysta.
Uroczystość rozpoczęła się słowami Jerzego Waldorfa „Myśląc o przyszłości narodu trzeba oprzeć się o jego groby”.
 Recytacji patriotycznych wierszy i prezentacji fragmentów polskich dziejów towarzyszyły patriotyczne pieśni. Usłyszeć można było między innymi: „I Brygadę” , „Szarą piechotę”, „Białe róże” czy „Warszawiankę”. Koncert był żywą lekcją patriotyzmu, artyści wprowadzili widownię w nastrój zadumy nad życiem i wartością wolności, a pieśni nabrały szczególnego charakteru, budząc ogromne emocje i przypominając nam, że „wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie są czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować ponieważ wspomnienie dziadów pieśnią powinno być dla synów”.
Podczas koncertu uczczono pamięć poległych zapaleniem zniczy pod brzozowymi krzyżami i recytacją wiersza R. Bergiel „Bezimienne groby”.
Koncert obudził w wielu z nas, tym występującym jak i widowni, poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Choć w naszych czasach słowo „patriota”, „patriotyzm” straciły na znaczeniu to koncert „Ku niepodległej” pozwolił na chwilę zadumy i refleksji. Mam nadzieję, iż w tym podniosłym dniu , w Dniu Święta Niepodległości, każdy zastanowił się nad znaczeniem słów: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Koncert zakończył się apelem o pamięć i wspólnym śpiewaniem „Roty”.
                                                                         Agnieszka Faltyn


                                                                                                          fot. A.S.
---------------------------------------------------------------------------

 ALEJKA (Borysowska) NA BIS


  We wrześniu 2013r. Stowarzyszenie ,,Trzebień” w ramach czynu społecznego uporządkowało alejkę prowadzącą z ulicy Leśnej do zakładów pracy i ulicy Świerkowej. Wkopano ławki i zamontowano prowizoryczne śmietniki, wycięto krzaki i obkoszono pobocza. Alejka nabrała wyglądu a mieszkańcy zaczęli z niej korzystać.

 Władze Gminy widząc efekt naszej pracy, na wiosnę 2014r. przekazały 5 kubłów na śmieci , które w czynie społecznym zostały wkopane( raz w miesiącu na koszt gminy są opróżniane) a we wrześniu zostały zainstalowane trzy lampy parkowe. Udało się również załatwić sprawę obkaszania poboczy przez firmę zewnętrzną. Dziękujemy!

 W dniu 25 września Stowarzyszenie ,,Trzebień” w ramach czynu społecznego poprawiło umocowanie kubłów na śmieci (które się powychylały w różne strony). Zalano cementem podstawy kubłów i wyrównano, uprzątnięto śmieci i oczyszczono pobocza alejki.

APEL !!!! Dbajmy o wygląd i estetykę naszej wsi. Alejka została uporządkowana dzięki społecznej pracy kilku ludzi, którym zależy na tym aby Trzebień był wsią ładną, estetyczną i przyjazną dla ludzi. Wandalom i bałaganiarzom mówimy NIE . Dbajmy o nasze wspólne dobro.
                                                                             
                                                                                 
                                                                             
                                                                               
                                                                                 

                                                                              
            

Spływ Nielestno - Lwówek Śląski

  W słoneczną niedzielę 12 października, na pożegnanie sezonu grupa kajakarzy z Trzebienia popłynęła z Nielestna do Lwówka Śląskiego. To malowniczy odcinek Bobru o  długości 20,2 km, którego przepłynięcie zajmuje 5 do 5,5 godziny. (Nam zajęło przepłynięcie 4 godz.). Początek trasy (miejsce wodowania) usytuowany jest na lewym brzegu Bobru w miejscowości Nielestno, tuż przy moście. Trasa kończy się przy jazie w Płakowicach koło Lwówka Śląskiego. Na trasie tej konieczne są dwie przenoski: jedna przy moście w Marczowie (60 m) a druga na jazie w Dębowym Gaju (50 m). Cała trasa Nielestno - Lwówek Śląski to możliwość podziwiania Krajobrazowego Parku Doliny Bobru. Dopisała nam pogoda dzięki czemu mogliśmy podziwiać pojawiające się barwy jesieni a wyjątkowo czysta woda potęgowała wrażenia.
                                                                
  
                               
                                                               
                                                                                                                             
                                                                
                                                                
                                                                
  
    


Dom Ludowy ,,Jarzębina" w Trzebieniu otwarty!

W sobotę, 27 września, nowo wybudowany Dom Ludowy został oddany do użytku mieszkańcom Trzebienia. Z tej okazji przygotowano moc atrakcji.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się przed obiektem, gdzie głos zabrał Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski. Wyraził on nadzieję, że Dom Ludowy będzie dla mieszkańców miejscem spotkań oraz działań artystycznych i społecznych.
 Przed Domem Ludowym, noszącym nazwę "Jarzębina", posadzone zostało drzewko jarzębiny. Nazwę w specjalnym konkursie wymyśliła Lenka Boć i to właśnie ona wspólnie z Wójtem Gminy – Andrzejem Dutkowskim oraz sołtysem wsi – Urszulą Wieczystą wkopali drzewko w ziemię. W tej chwili pod Dom Ludowym na sygnale podjechał wóz strażacki. Jak zapowiedziała prowadząca – Beata Widera, strażacy mieli rozwinąć węże strażackie i podlać roślinę. Węże rozwinięto, po czym pojawił się strażak z... konewką.
 Przyszedł w końcu czas na uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec – Bogusław Uziej, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Józef Hunek, Radny – Andrzej Szwedo oraz wykonawca inwestycji – Artur Rogalski. W niebo wyleciały gołębie chowu Henryka Mihałka, a Wójt Gminy - Andrzej Dutkowski przekazał klucze do Domu Ludowego. Proboszcz ks. Zbigniew Karaban poświęcił obiekt, który został otwarty dla zwiedzających. A oglądać było co – w obszernym holu można było obejrzeć wystawę zdjęć wybranych inwestycji realizowanych w Gminie Bolesławiec, film, przedstawiający ją z lotu ptaka, prace przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Trzebieniu, wystawę OSP Trzebień, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Trzebień.

Tymczasem na scenie pojawili się pierwsi lokalni artyści. Były to dzieci z miejscowej szkoły. Eilza Turaczyk oraz maluchy z klasy I zaśpiewali piosenki. Taneczne umiejętności zaprezentowali uczniowie klasy II i III oraz Nikola Zmarzła i Martyna Bachusz. Wiersze recytowały Aleksandra Charewicz i Martyna Bachusz.

Następnie wystąpił kabaret Janiny Kraczkowskiej, który poprzedziło odczytanie przez Annę Makuch wiersza "Ziemia Trzebieniecka". W kabarecie wystąpiły Ludwika Oleksiak oraz Krystyna Bachusz, które rozbawiły publiczność. Na koniec wyrecytowany został wiersz napisany na otwarcie Domu Ludowego "Jarzębina" specjalnie przez Ryszarda Gruchawkę.

Gwiazdą wieczoru była Eleni – polska piosenkarka pochodzenia greckiego, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Wokalistka nawiązała świetny kontakt z publicznością, która bawiła się, tańczyła oraz śpiewała wspólnie z nią. Nie zabrakło takich przebojów jak "Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca", "Przez ile dróg" czy "Przystań pod gwiazdami". Koncert zakończyło wzruszające wykonanie przez piosenkarkę "Ave Maria". Natomiast po podziękowaniach od Wójta Gminy Bolesławiec, sołtys wsi Trzebień oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Eleni do wspólnego zaśpiewania "Barki" zaprosiła najmłodszych, którzy przyszli na otwarcie.

Uroczystość otwarcie Domu Ludowego zakończyła zabawa taneczna, prowadzona przez DJa.

Organizatorami uroczystego otwarcia Domu Ludowego "Jarzębina" w Trzebieniu byli Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Trzebień.
                                                                               
                                                                               
                                                                               
                                                                                
                                                                                       
                                                                            
                                                                              
                                                                                






                                                                                


 MAMY MURAL !
 Po wielu godzinach pracy udało się metodą gospodarską namalować pierwszy we wsi mural . Na ścianie umieszczono miedzy innymi logo wsi oraz kajak symbolizujący działający w Trzebieniu klub kajakowy.   Brzydka ściana z ordynarnymi napisami przestała w końcu straszyć. Przejeżdżające nieopodal auta zwalniają, a setki ludzi dziennie podziwiają jak w Trzebieniu dobrze ludzie żyją.         ( Projekt i wykonanie-Kamila Szwedo, Stowarzyszenie ,,Trzebień")
                                                                                
                                                                               

 
                                                                 
   

  
                                                            
                                                                                                           A.S.



KAJAKIEM POD ZAMKIEM CZOCHA
W niedzielę  22 czerwca  grupa kajakarzy z Trzebienia dla odmiany pływała po jeziorze leśnieńkim u podnurza malowniczego zamku Czocha. Idealne miejsce na letni wypoczynek.
                                                                         

                                                                             
                                                                                     
                                                                                 




JEZIORO  ZŁOTNICKIE  JAK SOLINA
  W niedzielę 29 czerwca  uderzylismy na Złotniki. Obozowisko założyliśmy w ośrodku w Wieży skąd ma początek blisko pięcio kilometrowe jezioro złotnickie. Przepłynięcie całego jeziora do zapory i z powrotem zajęło nam ok.2 godzin. I jeszcze kilometr w górę Kwisą pod Gryfów. Świetna przygoda. Niektórzy z uczestników stwierdzili będąc na środku jeziora, że krajobraz odpowiada Solinie.
                                                                    

                   

                                           

 Kolejny spływ z Łaki do Starej Olesznej

   W dniu 4 lipca zorganizowaliśmy kolejny sływ z Łąki do Starej Olesznej. Po drodze na rzece spotykamy ekipę czeską. Ahoj! Ahoj! Wymiana pozdrowień. Płyną pontonami nad Bałtyk ( darmowy środek lokomocji). Może i my kiedyś popłyniemy. Na moście w Trzebieniu przywitały nas panie z Koła Gospodyń, spuszczjąc na sznurkach napoje energetyczne. Trzeba przyznać że, zainteresowanie tą forma sportu, relaksu i wypoczynku szybko wzrasta. Spływy kajakowe to świetna zabawa dla każdego. Odstaw w kąt telewizor, komputer, oderwij się na chwilę i SPŁYWAJ!                                
                                                                              
                                                                               


CZERNA WIELKA  NIEPOKONANA - KWISA ZDOBYTA

  Pierwszego maja uderzyliśmy do Kowalic (koło Iłowej) spróbować przepłynąć rzekę Czerną Wielką. Po dotarciu na miejsce okazało się, że rzeczka jest tyko wielka z nazwy. Trzy metry szeroka z wieloma przeszkodami. Nie do pokonania naszymi kajakami typu ,,Sprinter". Szybka decyzja- jedziemy do Świętoszowa na Kwisę. Udało się!  Wspaniały spływ ze Świętoszowa do Trzebowa z przenoską na elektrowni w Łozach ( ok.12km). Po drodze mnóstwo atrakcji i przygód.
                                                                                    

                                                                    
                                                                                 
                                                                               
                                                                                

                                                                                                                A.S.




PIERWSZY W TYM ROKU  SPŁYW  KAJAKOWY  ZA NAMI

  W niedzielę 27 kwietnia dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II  odbył się pierwszy w tym roku spływ kajakowy Klubu Kajakowego Stowarzyszenia ,,Trzebień".
Wyruszyliśmy z Bolesławca z pod wiaduktu a skończylismy w Starej Olesznej przed zaporą . Odległość ok.20 km  pokonaliśmy w cztery godziny wspaniałej przygody. Już planujemy kolejny spływ całodniowy z Bolesławca do Szprotawy, łącznie ok 45 km. (Oprócz Niemców, Czechów i innych po Bobrze pływają w końcu Trzebieniacy)
                                                                             
                                               
                                                          
                                      
                                                                                
                                                                               
                                                                              
                                                                                                              A.S.




CZYN SPOŁECZNY
 W dniu 8 marca członkowie Stowarzyszenia ,,Trzebień" przeprowadzili akcję uporządkowania lasku (skarpy) przy nowo budowanym Domu Ludowym w Trzebieniu. Widok ogromnej ilości śmieci porozrzucanych w lasku był brzydką wizytówką tego miejsca , które nie długo będzie centrum kulturalno-sportowym naszej wsi. Ilość zebranych śmieci wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Dziękujemy Urzędowi Gminy za dostarczenie worków i wywóz zebranych śmieci.
                                                                                
                                                                                 
                                                                               
                                                                                                                 A.S.



REKREACYJNY TURNIEJ SIATKÓWKI W TRZEBIENIU


Dnia 31.01.2014. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu odbył się „Rekreacyjny Turniej Siatkówki”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż sześć drużyn w skład, których weszli między innymi miejscowi przedsiębiorcy, młodzież licealna, gimnazjalna, członkowie „Stowarzyszenia Trzebień” , mieszkańcy Trzebienia i okolic. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów. Wszystkie mecze rozegrane były na wysokim, wyrównanym poziomie, a poszczególne spotkania niejednokrotnie kończyły się tie-breakiem. O końcowej kolejności zadecydował bilans małych punktów. Zawody przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze, przy głośnym dopingu przybyłych kibiców. Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzebieniu i Stowarzyszenie ,,Trzebień”. Dziękujemy wszystkim zawodnikom i kibicom za liczne przybycie.



Ewa Parzygnat


                                                                                                      fot. A.S.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz