Wydarzenia 2018r.



WIGILIA  WIEJSKA 2018 r.

  W niedzielę 16 grudnia 2018 r. w Domu Ludowym ,,Jarzębina” w Trzebieniu odbyło się otwarte spotkanie Wigilijne dla mieszkańców Trzebienia i okolicznych wsi. Organizatorem tej uroczystości było Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało smakowite, tradycyjne, potrawy wigilijne, m. in. pierogi z kapustą i grzybami, uszka, krokiety, barszcz , groch z kapustą, rybę po grecku, śledzika i karpia w kilku odsłonach.
  Swoją obecnością zaszczycił uroczystość Wójt Gminy Andrzej Dutkowski, Proboszcz parafii Krzyża Świętego Jacek Makówka oraz miejscowi Radni i przedsiębiorcy. 
  Wigilię rozpoczęły dzieci przedstawiające „Jasełka” , które przygotowała Pani Anna Charewicz z ZSP w Trzebieniu.
                                                                        
 Dzieci wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój. Opowiedziały historię Bożego Narodzenia i wzruszyły wyśpiewanymi kolędami. Występ dzieci został nagrodzony ciepłymi brawami oraz słodkimi upominkami podarowanymi przez Wójta Andrzeja Dutkowskiego oraz Radnych i Koło Gospodyń Wiejskich.

  Po części oficjalnej spotkania Ksiądz Proboszcz oraz Wójt Andrzej Dutkowski złożyli mieszkańcom życzenia Świąteczne po czym wszyscy podzielili się opłatkiem.
                                                                      
Mieszkańcy spędzili czas na wspólnym kolędowaniu i rozmowach w miłej rodzinnej atmosferze do późnych godzin wieczornych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.



                                                                                                  Andrzej Szwedo


 FESTYN RODZINNY W TRZEBIENIU
 Wrześniowy "Festyn rodzinny" w Trzebieniu, to już kilkuletnia tradycja. W tym roku także, 15 września odbyła się taka impreza, która miała na celu integrację mieszkańców Trzebienia i okolicznych miejscowości. Parking przy Domu Ludowym "Jarzębina" zmienił się w festynowy plac. Na "scenie" wystąpiły utalentowani artyści z pracowni muzycznej Pani Agnieszki Orawiec oraz Zespół Śpiewaczy "Żeliszowianki" z Żeliszowa. Występy artystyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie gości z Armii USA, którzy licznie przybyli na festyn. 
                                                                                   
W czasie trwania Festynu Rodzinnego, na boisku wielofunkcyjnym w Trzebieniu rozegrano kolejny mecz piłki nożnej pomiędzy Lesznem Górnym a Trzebieniem.
 Dzięki zaangażowaniu Prezesa K.S. ,,Garbarnia” Ryszarda Wróblewskiego z Leszna Dolnego i Pani Ewy Parzygnat z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu zorganizowano po raz kolejny mecz w którym udział wzięły dzieci w dwóch grupach wiekowych. W grupie młodszej grały dzieci w wieku od 6-9 lat a w grupie starszej dzieci od 10-13 lat. Licznie przybyli kibice mocno dopingowali, a młodzi piłkarze ostro wzięli się do rywalizacji. Po dwóch meczach w grupie młodzików wygrało Leszno 5-3, jak również w grupie starszej 2-0.  Młodzi piłkarze z Trzebienia oczekują na szybki rewanż. Na zakończenie rozgrywek Pani Sołtys Małgorzata Zoryło wraz z Panią Ewą Parzygnat wręczyły uczestnikom słodkie upominki.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Panią Krystynę Bachusz oraz strażaków OSP w Trzebieniu. Dzieci w nich uczestniczące były bardzo zadowolone. Dzieci mogły również skorzystać z darmowych "dmuchańców". Odbyły się także konkursy dla dorosłych uczestników festynu. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na nartach wieloosobowych oraz "przeciąganie węża strażackiego". Festyn zakończyła zabawa taneczna, która trwała do "białego rana".
Organizatorami festynu byli: Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebieniu, a wszystkie działania związane z organizacją festynu koordynowała Pani Sołtys Małgorzata Zoryło.
Andrzej Szwedo, Jarosław Nenkin






 50-lecie parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu obchodzono 9 września 2018 r. Uroczystość tą połączono z wiejskimi dożynkami i odpustem. Mszę św. z procesją wokół kościoła poprowadził JE ks. bp senior Stefan Cichy oraz koncelebrujący księża. Dla legnickiego Biskupa wrzesień był miesiącem szczególnym – bo jubileuszowym z okazji 55-lecia święceń kapłańskich i 20-lecia święceń biskupich. Pamiętał o tym , ks. proboszcz Jacek Makówka i parafianie, składając dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i wiązanki kwiatów.
                                                                    



Prowadzona kiedyś Księga Kroniki Parafialnej pozwoliła proboszczowi odtworzyć początki budowy i rozbudowy istniejącego kościoła i plebanii. Przed 50-laty mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi, otoczeni zewsząd stacjonującymi tutaj wojskami radzieckimi, poligonami, magazynami amunicji, lotniskiem, leśnymi bunkrami, osiedlami wojskowymi itp. … do najbliższego kościoła rzymskokatolickiego w Kraśniku Dolnym, musieli pokonać drogę prawie 10-cio kilometrową.
Na przełomie lat 1967/68 z inicjatywy ówczesnego ks. proboszcza Mariana Osieckiego i wikarego ks. Andrzeja Mleczki powołano nową parafię w Trzebieniu pw. Świętego Krzyża, włączając do niej wsie: Golnice, Dąbrowa Bolesławiecka, Krępnica, Parkoszów, Stara Oleszna i Kozłów ( w sumie ok. 2500 mieszkańców).
                                                                                    

Pierwszy kościółek powstał poprzez rozbudowę kaplicy cmentarnej – angażując bez reszty mieszkańców wymienionych wsi. Taką samą koncepcję zastosowano przystosowując do sprawowania liturgii kaplice: w Golnicach pw. Świętego Jana Chrzciciela, Dąbrowie Bolesławieckiej pw. Matki Bożej Różańcowej, Krępnicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz w Parkoszowie. Wygląd pierwszego kościółka w Trzebieniu pokazywały eksponowane zdjęcia i makieta wykonana przez p. Aleksandra ( Olka ) Bitnera, którą umieszczono w kościele obok dożynkowego wieńca, po prawej stronie ołtarza.
Pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu został ks. Andrzej Mleczko (1968 – 1975), kolejnymi byli: ks. Rudolf Zubik (1975 – 1977), ks. Franciszek Surówka (1977 przez 4 m-ce), ks. Henryk Drewniok (1977 -1987), ks. Krzysztof Stobrawa (1987 – 1989), ks. Czesław Misiewicz (1989 – 2005), ks. Zbigniew Karaban ( 2005 – 2017) oraz od 2017 r. ks. Jacek Makówka. Warto tutaj wspomnieć, że ks. kanonik Rudolf Zubikwyjechał do USA i jako kapelan wojska awansował na stopień generała brygady. Z parafii w Trzebieniu pochodzą także nowi księża prezbiterzy: ks. Radosław Ciesielski wyświęcony w 2003 r. ks. Damian Ziembikiewicz wyświęcony w 2013 r. 
Wyprowadzenie z Polski wojsk rosyjskich w 1992 r. uwolniło zajmowane tereny i obiekty przez nich wybudowane (szkoła, kino-teatr, stołówka, budynki mieszkalne itd.) . Powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa zagospodarowała część bloków mieszkalnych, pozostałe były rekompensatą za pozostawione w ZSRR mienie wysiedlonych Polaków – niestety, wszystkie one popadły w ruinę.
Wkrótce kościółek w Trzebieniu potrzebował kolejnej rozbudowy ( próba przejęcia na cele kościoła i parafii, poradzieckiej stołówki – obecnie zakład Textilu – nie powiodły się). Wyburzono więc wieżę pierwszego kościółka i dobudowano nową część kościoła, która mieści obecnie na piętrze chór (z najmłodszym organistą) i parter z kilkoma ławkami i oryginalnymi starymi krzesłami kinowymi - dla wygody wiernych. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia, pokazuje nam nie tylko wnętrze kościoła. Ostatnio w ekspresowym tempie wyrównano posadzkę , czynione są przygotowania pod tynkowanie ścian i sufitu, wymianę metalowych ram okiennych pod okna witrażowe i wiele innych pilnych prac zaplanowanych na ten i przyszły rok.
Niestety, systematyczne zbiórki pieniędzy oraz zaangażowanie się mieszkańców już nie wystarczają – potrzebna jest znacząca gotówka i fachowa pomoc zewnętrzna. Tymczasem władze samorządowe tłumaczą – jak zwykle - że niewiele mogą, bo tylko obiekty zabytkowe mogą otrzymać dofinansowanie rządowe ( podobny problem ma od wielu lat budowany kościół na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu) Mieszkańcom pozostają więc, rozciągnięte w czasie, dotychczasowe działania, w myśl powiedzenia „nie od razu Kraków zbudowano”…
W trakcie mszy św. bp Stefan Cichy poświęcił wieniec dożynkowy i pamiątkową tablicę 50-lecia parafii. W swoim kazaniu mocno akcentował konieczność dziękowania Bogu i sobie nawzajem za wszystkie przeżyte dnie, za plony i owoce ciężkiej pracy … Zaintonowane na zakończenie mszy dziękczynnej „Boże coś Polskę …” przeniosło nasze myśli do smutnych refleksji nad utraconą w minionych latach wolności Ojczyzny.
Kontynuację tematyki niepodległej Polski podjęli na scenie Domu Ludowego „Jarzębina” uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzebienia i Dąbrowy Bolesławieckiej. W ich w patriotycznym mini-spektaklu pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę. Nad całością przedstawienia czuwała p. katechetka - Anna Charewicz i jej koleżanki ze szkoły. To była piękna i przemyślana lekcja patriotyzmu w wykonaniu najmłodszego pokolenia.
                                                                        


Po części artystycznej wszystkich mieszkańców parafii zaproszono na pyszne ciasto, kawę i jubileuszowy tort, a zaproszonych gości na obiad do Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu. Smaczne wypieki i dania przygotowały pracowite panie oraz ich koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieniukierowanych przez jej przewodniczącą Heleną Faltyn.
Panowie – a jest ich w KGW dwóch – z pomocą sprzątających pań, przygotowali salę do oglądania przedstawienia i późniejszej konsumpcji. Jak zwykle przy takich okazjach, nie zabrakło serwowanej na zewnątrz znanej zupy z kociołka p. Andrzeja Miżdala.
Uroczystościom w pięknie udekorowanym przez p. Irenę Nawrot kwiatami kościele, towarzyszyła Wystawa Fotograficzna „50 lat parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu” przygotowana przez piszącego te słowa – Stanisława Graczyka. Prezentowano powiększone i wyretuszowane archiwalne zdjęcia z kroniki parafialnej, kserokopie zdjęć dostarczonych przez kilkorga mieszkańców i zdjęcia własne autora wystawy. Pomoc w przygotowanie wystawy włączyła się firma NAVARA Serwis s.c. Marzeny i Rafała Nawary (z kserującym p. Grzegorzem) . p. sołtys - Małgorzata Zoryło, przewodnicząca KGW - p. Helena Faltyn, p. Bronisław Młot oraz uczennice kl. 8-mej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu: A.Skrabucha, P.Kubica, Z.Orlak, E.Trojnar.
                                                                          

 Tekst i zdjęcia – Stanisław Graczyk


NAD  ZALEWEM  PILCHOWICKIM

 W czerwcu  2018 roku Stowarzyszenie ,,Trzebień" wybrało się na piknik kajakowy nad jezioro pilchowickie. Linia brzegowa do opłynięcia to blisko 15 km. Płynąc podziwialiśmy malownicze krajobrazy, niczym z greckich klifów. Ta atrakcja turystyczna znajduję się zaledwie 40 km od Bolesławca. Na miejscu jest przystań z możliwością wypożyczenia sprzętu pływającego.
                                                                       



Wycieczka krajoznawcza do Czeskiego Raju.
W dniu 26 czerwca 2018 roku Stowarzyszenie ,,Trzebień" wyruszyło na podbój czeskiego raju za Libercem koło Jiczina. Zwiedzaliśmy cztery czeskie zamki w tym najładniejszy zamek Troski.



III DZIEŃ  OTWARTY OSP TRZEBIEŃ

  W sobotę, 12 maja 2018 r., odbył się III Dzień Otwarty Remizy. Mieszkańcy Trzebienia, jak i przybyli na to wydarzenie goście z okolicznych miejscowości, z pewnością nie mogli narzekać na nudę.
Odbyło się wiele pokazów, konkursów i zabaw o tematyce strażackiej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie zabrakło również występów artystycznych dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu oraz grup tanecznych z Domu Ludowego "Jarzębina". Druhowie z naszej jednostki przygotowali ciekawy pokaz ratownictwa technicznego, w którym wykorzystali nowo zakupiony sprzęt ze środków pozyskanych m.in.: z Funduszy Sołeckich Gminy Bolesławiec, z dotacji KSRG oraz dotacji Gminy Bolesławiec. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód z drabiną mechaniczną z JRG PSP w Bolesławcu. Kulminacyjnym punktem imprezy był pokaz naszego nowego nabytku, o którym napiszemy już niebawem.


Podczas imprezy można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, nad którymi pieczę trzymały druhny i druhowie z naszej jednostki. Warto dodać, że wszystkie smakołyki, którymi zajadali się goście przybyli na uroczystość, przygotowane były własnoręcznie przez nasze rodziny oraz naszych znajomych. Strzałem w dziesiątkę, tak jak w tamtym roku, okazały się pierogi strażackie, które pobudziły kubki smakowe wszystkich uczestników imprezy.

III Dzień Otwarty Remizy podobnie, jak w latach poprzednich zwieńczyła zabawa taneczna, która trwała do godzin porannych.
Serdecznie dziękujemy naszym rodzinom, znajomym, oraz przyjaciołom Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu za włożony trud oraz godziny spędzone przy organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim sponsorom, dzięki którym uczestnicy naszych konkursów zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami: Piekarnia Katarzyna i Włodzimierz Walkowiak, Textil Bolesławiec z siedzibą w Trzebieniu, Restauracja Chłopska w Trzebieniu oraz Pomoc drogowa Speed Trans oraz Sołectwo Trzebień.
Zapraszamy wszystkich za rok!





REKREACYJNY TURNIEJ SIATKÓWKI W TRZEBIENIU


  W piątek 20 kwietnia. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu odbył się „Rekreacyjny Turniej Siatkówki o Puchar Sołtysa Trzebienia”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się cztery drużyny w skład, których weszli między innymi miejscowi przedsiębiorcy, OSP Trzebień, członkowie „Stowarzyszenia Trzebień”, mieszkańcy Trzebienia i okolic. Wszystkie mecze rozegrane były na wysokim, wyrównanym poziomie. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwała sędzia Pani Ewa Parzygnat. Zawody przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze, przy głośnym dopingu przybyłych kibiców. Pierwsze miejsce i puchar sołtysa Trzebienia zdobyli strażacy z OSP Trzebień, drugie Stowarzyszenie ,,Trzebień”. Miejsca kolejne zespoły z firmy Nawara ,,Serwis”. Puchar Sołtysa i dyplomy wręczyła uczestnikom Sołtys Pani Gosia Zoryło. Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzebieniu i Stowarzyszenie ,,Trzebień”. Dziękujemy wszystkim zawodnikom i kibicom za liczne przybycie.
                                                                   


                                                                                                             A. S.


Wycieczka Stowarzyszenia ,,Trzebień" do klasztoru Marienthal , Kurortu Oybin i motylarni.
 W sobotę 14 kwietnia kilkunastoosobowa grupa Stowarzyszenia ,,Trzebień” wybrała się na pierwszą w tym roku wycieczkę . Na początek zwiedziliśmy klasztor. Marienthal w Ostritz (jadąc od Zgorzelca w kierurku na Bogatynię i Zittau). To najstarszy niemiecki klasztor założony na początku XIII wieku(1200-1248). W skład całego kompleksu wchodzą m.in. kościół klasztorny, rokokowa kaplica św. Krzyża, tartak, młyn oraz browar. Całość otacza malowniczy park krajobrazowy z Ogrodem Roślin Biblijnych. W 1998 roku w budynkach opactwa urządzone zostało Międzynarodowe Centrum Spotkań. Świątynia także po dziś dzień zamieszkiwana jest przez mniszki należące do zakonu cysterek.
                                                                                  

Po zakupie klasztornego piwa ruszyliśmy na podbój Kurortu Oybin. To popularne uzdrowisko i zarazem malownicze miasteczko we wschodnich Niemczech, położone na obszarze Gór Żytawskich w bezpośrednim sąsiedztwie czeskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na wysokiej i strzelistej górze (514 metrów n.p.m.) imponujące rozległe ruiny średniowiecznego czeskiego zamku królewskiego oraz pozostałości dawnego klasztoru celestynów. Cały kompleks składa się rozległych ruin dawnego zamku oraz imponującego korpusu kościoła klasztornego z przylegającym do niego cmentarzem. Z myślą o zwiedzających przygotowana została także restauracja z bufetem. Charakteryzujące się doskonałą akustyką ruiny pozbawionego dachu kościoła ze strzelistymi, gotyckimi oknami bardzo często wykorzystywane są jako miejsce w którym organizowane są różnego rodzaju przedstawienia a także koncerty. 
  Zwiedziliśmy również protestancki Kościół Górski. Historię budowli przedstawił nam Krzysztof , nasz niezawodny przewodnik. Wykute schody i ławy kościelne zostały dopasowane do poziomu skały. Dzięki temu wewnątrz kościoła siedzimy jak w kinie czy teatrze, tylne ławy są wyżej, a kolejne schodzą w dół ku ołtarzowi, w który wkomponowano też ambonę.

Dodatkową atrakcją miasta jest kursująca pomiędzy Żytawą a Oybinem - jedna z dwóch jakie zachowały się w Sudetach turystyczna - kolejka wąskotorowa.
Kolejną atrakcją było zwiedzenie domu motyli in SachsenReptilienNiepowtarzalny w całej Saksonii „Dom Motyli” w Jonsdorf jest szczególną atrakcją przez cały rok.
                                                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz