Wydarzenia 2015r

         Andrzejki w Łupkach.


   W tym roku Stowarzyszenie Trzebień postanowiło spędzić „Andrzejki” na wyjeździe.
W sobotę 28 listopada 2015 r. grupa kilkunastu osób wyruszyła samochodami w kierunku miejscowości Łupki położonej nieopodal Wlenia. Trasa wiodła krętymi, bocznymi ale zarazem malowniczymi drogami powiatów bolesławieckiego i lwóweckiego.
Na początku zajechaliśmy do Tomaszowa Bolesławieckiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wciąż jeszcze stojący empirowy pałac z zabudowaniami gospodarskimi. Pałac, w którym podczas kampanii napoleońskiej lata roku 1813 stacjonował marszałek napoleoński Marmont ze swoim 12 tysięcznym wojskiem. Niestety pałac jak i pozostałe obiekty powoli ulegają destrukcyjnemu działaniu historii. Być może za jakiś niedługi czas pozostanie po nich tyle co po pałacu w Trzebieniu.
                                                                   
  Kolejnym miejscem był zamek „Sternburg” czyli „Gwiezdny Zamek” w Warcie Bolesławieckiej. Ukryte na skraju lasu ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Templariuszy były niespodzianką dla uczestników wycieczki. Wiemy, że w naszej okolicy znajdują się zamek w Grodźcu i zamek w Kliczkowie ale, że 7 km od Bolesławca znajduje się jeszcze jeden zamek, to o tym mało kto wie. Przy okazji w znajdującym się obok gospodarstwie zakupiliśmy świeże wędzone pstrągi na kolację.
                                                                       
   Stąd pojechaliśmy do miejscowości Skała, gdzie czekały na nas kolejne obiekty; ruiny pałacu oraz skała z ”medalionem”.
                                                                   
  Meandrując między wzgórzami, lasami przejechaliśmy przez kolejne miejscowości; Gaszów, Chmielno, Zbylutów, Bielankę do pałacu w Płakowicach. Tu gospodarz pałacu opowiedział nam nieco o historii obiektu, o portalu znajdującym się nad bramą wjazdową, o dawnych właścicielach, jak również o tym co się w tej chwili w nim dzieje.
                                                                       
  Z Płakowic chwila czasu i jesteśmy w Lwówku Sląskim. Mimo szybkiego zmierzchu i dojmującego zimna zdążyliśmy odbyć spacer po zabytkowej starówce. Zwiedziliśmy również wnętrza obu znajdujących się na tym terenie świątyń katolickich. Z Lwówka udaliśmy się już bezpośrednio do schroniska PTSM w Łupkach.
                                                                     
                   
 Po rozlokowaniu się w pokojach uczestnicy wycieczki zeszli się w sali kominkowej. W kominku rozpalono ogień, zapalono świece, przygotowano wieczerzę. W miłej atmosferze przy towarzyszeniu gitary i akordeonu śpiewano piosenki biesiadne. Nikt nie żałował swojego gardła.
                                                                           
 W schronisku znajdowała się jeszcze jedna grupa, byli to turyści z Wrocławia, Lubania i Jeleniej Góry, którzy przeprowadzali zawody w biegach na orientację. Z czasem obie grupy połączyły się
i rozpoczął się recital piosenek turystycznych, który trwał niemal do rana.
                                                                   
  Andrzejki nie byłyby ważne bez Andrzeja. Toteż korzystając z okazji złożyliśmy najlepsze życzenia naszemu solenizantowi Andrzejowi Szwedo. A gromkie „sto lat” wzmocniło wydźwięk naszych życzeń.
 Rano w niedzielę po śniadaniu poszliśmy zwiedzić średniowieczny zamek Wleński Gródek.
                                                             

 Po południu ruszyliśmy autami dalej. We wsi Radomice zatrzymaliśmy się w wybitnym punkcie widokowym. Widok obejmował całe Karkonosze i Góry Izerskie oraz ich przedgórze.
                                                                       
 Dojechaliśmy do Siedlęcina, gdzie w restauracji „Perła Zachodu” nad Jeziorem Modrym zjedliśmy pyszny obiad.
                                                                       
  Syci z pełnymi brzuchami udaliśmy się w dalsza drogę.
 Niedaleko, bo w tym samym Siedlęcinie postanowiliśmy zwiedzić gotycki dwór obronny tzw. Książęcą wieżę. Po zwiedzeniu całego obiektu, w którym można zobaczyć między innymi średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora, pełni wrażeń już o zmierzchu wróciliśmy do domów.
                                                                             
                                   fot. A.S.

                                                                                     K.Z.
                                                                                                       


IRLANDIA W TRZEBIENIU


 W niedzielę 22 listopada w Domu Ludowym w Trzebieniu odbył się kolejny z organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Wieczór Tematyczny. Tym razem w roli głównej wystąpiła Irlandia.
 Kraj, który w ostatnich latach stał się domem wielu Polaków wcale nie jest nam Polakom tak mocno znany. Pierwszą atrakcją dla słuchających był 
Wojtek Faltyn, który przywitał gości i zapowiadał program artystyczny w trudnym, irlandzkim języku.
 Na początku Panie z miejscowego KGW zaprezentowały wszystkim obecnym irlandzki gulasz i deserek, który cieszył się takim powodzeniem, że niestety nie starczyło go dla wszystkich.
Po poczęstunku w irlandzkim tańcu zaprezentowały się miejscowe 
„Jarzębinki”,po nich piękną piosenkę zaśpiewała Elisa Laudani, a gwiazdą wieczoru był zespół specjalizujący się w muzyce celtyckiej „Dagda Point”. Atrakcją dla chcących sprawdzić swoją wiedzę był quiz o Irlandii i Irlandii Północnej. To właśnie tutaj się okazało, że wielu uczestników spotkania myli brytyjską Irlandię Północną z Republiką Irlandii.
Najlepszymi w quizie okazały się Kamila Flis i Malwina Boć.  Dla najmłodszych wydzielono w sali kącik zabaw, gdzie mogły słuchać muzyki, czytać bajki lub układać klocki.
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy przy organizacji imprezy, a przede wszystkim podziękowania należą się Agnieszce Faltyn, Wojtkowi Faltyn oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebienia.               
  B.W.

                                                                             







In-vitro” w Trzebieniu 
 W piątek 9 października w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się występ kabaretu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie, w składzie Janina Kraczkowska, Krystyna Bachusz, Ludwina Oleksiak, Zbigniew Bożęcki, oraz gościnnie Bogusław Weiss. Na widowisko pt. „In-vitro” przybyło wielu gości m.in. Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski, Radny Gminy Andrzej Szwedo, oraz Sołtys wsi Trzebień Małgorzata Zoryło.
Podczas występu można było obejrzeć śmieszne sytuacje wprost z poczekalni przychodni lekarskiej , gdzie pacjenci borykali się z różnymi problemami. Nie zabrakło również ławeczki plotkarskiej, na której omawiane były wydarzenia z Trzebienia.
Cały występ był okraszony dużą dawką humoru i błyskotliwych refleksji, które wzbudzały salwy śmiechu na widowni. Aktorzy kabaretu zaskarbili sobie sympatię publiczności, która nagradzała ich gromkimi oklaskami na stojąco.
To był wspaniały wieczór humoru, na powtórkę zapraszamy 27 października o godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie.
                                                                                Agnieszka Faltyn

                                                                                   







DOŻYNKI  GMINNE   ŻELISZÓW  2015 r.






PRZYGODA – WYŚMIENITA REKREACJA!

  W dniu 3 października Stowarzyszenie zorganizowało ostatni 10 spływ Bobrem z Łąki do Trzebienia, blisko 15 km (2,5 godziny). Bardzo niski poziom rzeki odsłonił urokliwe zakątki, stare pniaki i łachy piaszczyste na których wyrosły krzaki z olbrzymią ilością pomidorów. Płynąc napotykamy dużo świeżo ściętych przez bobry drzew. Na jednym z nich – wywrotka! Kąpiel w lodowatej wodzie to jedna z dodatkowych atrakcji. Kapoki i linki zawsze obowiązkowo mamy na wyposażeniu. Po ukończonym spływie ognisko. I tak z łezką w oku zakończył się sezon spływów.

                                                                                                A.S.

                                                                                  





  PIKNIK KAJAKOWY POD ZAMKIEM CZOCHA

 Wakacje czas zacząć!!!  W sobotę 27 czerwca grupa 20 osobowa wyjechała na piknik nad jezioro Leśnieńskie. 
 W formie podziękowania, za czynny udział w ,,Festynie Leśnym” zabraliśmy młodzież działającą przy domu ludowym ,,Jarzębina” . Obóz rozbiliśmy u podnóża malowniczego zamku Czocha. Cały dzień spędziliśmy na aktywnym wypoczynku. Grillowanie, wędkowanie a przede wszystkim pływanie kajakami po przepięknym jeziorze dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wyjazd zorganizowało "Stowarzyszenie Trzebień" .
                                                                                                 A.S.

                                                                            





  
                                        
 Festyn Leśny w Trzebieniu
 W sobotę 13 czerwca 2015 roku na placu przed Domem Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się Festyn Leśny organizowany przez Stowarzyszenie Trzebień oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.
Festyn rozpoczął się wjazdem tzw. Szpicy NATO. Przed Dom Ludowy przyjechały dwa transportery opancerzone typu BOXER z obstawą kilku mniejszych samochodów wojskowych. To była międzynarodowa delegacja wojsk biorących udział w ćwiczeniach o pseudonimie Noble Jump. Przede wszystkim byli to Holendrzy , Niemcy i Polacy. Odbyło się oficjalne powitanie oraz przemowa generała brygady Kees Matthijssen, dowódcy holenderskiej 11. Brygady Powietrzno-Desantowej , który był pod wrażeniem gościnności jaką okazali mieszkańcy Trzebienia. Po przemowie odbyła się wymiana podarunków. Przybyli również Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Kapitan Johannes Buschleb rzecznik prasowy Bundeswehry.
Gdy emocje odrobinę opadły, rozpoczęła się kolejna spektakularna akcja. Tym razem na sygnałach wjechała Ochotnicza Straż Pożarna z Trzebienia razem z Państwową Strażą Pożarną z Bolesławca. Rozpoczęli bardzo widowiskową akcję ratowniczą polegającą na wydobyciu rannego uwięzionego w samochodzie. Po niedługim czasie przybyli motocykliści , by zaprezentować swoje pojazdy. Obecne również było Nadleśnictwo Chocianów, którego przedstawiciele przez zabawę edukowali mieszkańców. Można było obejrzeć zwięrzętą leśne oraz wziąć udział w konkursach o tematyce leśnej.
Podczas festynu było wiele atrakcji,dmuchane zabawki, konkursy , nie zabrakło występów artystycznych. Wystąpiły „Jarzębinki” z Trzebienia, uczennice Pana Góreckiego, zespoły „Leśne Nastroje” oraz „ Bojagama”. Odbyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był rower górski. Konkurs na najpiękniejszy wianek z kwiatów oraz konkurs plastyczny pt.”Zwierzęta leśne”
Oprócz zagranicznych gości swoją obecnością zaszczycili organizatorów Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski, Radny Gminy Bolesławiec Andrzej Szwedo, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu Janusz Cieśla,, Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Beata Sasak, Przewodnicząca KGW Trzebień Józefa Merek, Sołtys Wsi Trzebień Małgorzata Zoryło.
Nawet gwałtowna burza nie pokrzyżowała planów organizatorom, gdyż szybko schronili się w Domu Ludowym gdzie impreza była kontynuowana do późnych godzin nocnych.
                                                                                  A. F.
(Film z festynu-TV Łużyce, YOUTUBE ,,Żołnierze Nato na Festynie Leśnym")
                                                                         



„Trzebieńska Zabawa”
 02 maja 2015 przed Domem Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbyła się impreza, której głównym organizatorem była Sołtys wsi Trzebień Małgorzata Zoryło wraz z Radą Sołecką. Do imprezy przyłączyli się oczywiście „Stowarzyszenie Trzebień”, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Dom Ludowy „Jarzębina”

 Impreza została rozpoczęta meczem piłki nożnej Kawalerowie kontra Żonaci. Po heroicznej walce Żonaci przegrali 2:5.
Po meczu rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła Agnieszka Faltyn. Wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Trzebienia , dzieci uczęszczające na zajęcia w Domu Ludowym oraz Zespół „Bojagama”
Odbyło się również kilka konkursów, a najbardziej popularny był „rzut beretem sołtysowej” . Była też sztafeta, podnoszenie ciężaru, oraz konkurs wiedzy o symbolach narodowych.
Około godziny 20:00 rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała prawie do rana.
Serdecznie dziękujemy Pani Sołtys za wspaniałą imprezę , oraz wszystkim tym którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.
                                                                                                                  A .F.










Prelekcja ,,Symbole narodowe"
 29 kwietnia 2015 roku w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbyła się prelekcja „Symbole narodowe”.
 Prelekcję poprowadził Pan Piotr Kucznir, regionalista, dziennikarz, Wiceprezes Stowarzyszenia Zamek Czocha , były zawodowy żołnierz.
Prelekcja była niesamowita, ponieważ w godzinę przemierzyliśmy ponad tysiąc lat historii naszego kraju. Pan Kucznir ciekawie opowiedział nam o naszej tożsamości i historii. Zaciekawił dorosłych, młodzież i dzieci. Każdy wyszedł z prelekcji pełny zadumy i szacunku do polskich symboli narodowych.
 Dziękujemy za wspaniała lekcję .
 Symbole narodowe stanowią o tożsamości państwa, narodu oraz obywateli. Są wyrazem czci, szacunku i wartości narodowych, ich dzieje to także część historii państwa. Są również wyrazem patriotyzmu i oddania sprawie najwyższej, jaką jest Ojczyzna. Zawarte wskazówki, dotyczące używania i zachowania obywateli naszego państwa wobec symboli narodowych, wywodzą się z wielowiekowej tradycji polskiej oraz dobrych wzorców pielęgnowanych w innych krajach. W powszechnym poczuciu Polacy są patriotami, ale nie manifestują tego ani na co dzień, ani od święta, w takim stopniu, jak miało to miejsce wczasach II Rzeczypospolitej, ani jak to jest obecnie praktykowane w innych krajach. W Polsce po II wojnie światowej przez wiele lat symbole państwowe były zawłaszczane przez państwo. Obywatele nie mieli prawa do ich swobodnego używania. Praktyka ta zmieniła się po wyborach w czerwcu 1989 r. Dopiero jednak w kwietniu 2004 r., w wyniku nowelizacji ustawy o godle, zwrócono narodowi prawo do używania symboli państwowych. Wiedza społeczeństwa na ten temat jest jednak nadal niewystarczająca. Mając nadzieję, że znajomość zasad używania symboli państwowych może przyczynić się do podniesienia kultury ich używania.
 Godło, flaga i hymn są symbolami naszego państwa, do których należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem. W Polsce nasze symbole państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami stowarzyszeń, miast, organizacji krajowych i międzynarodowych. Miejscem pierwszym (uprzywilejowanym) jest zawsze prawa strona osoby stojącej tyłem do budynku lub na prawo od godła, patrząc od strony godła (tj. kierunek, w którym patrzy orzeł). Jest to zasada heraldyczna, przeniesiona do protokołu flagowego, zgodnie z którą prawą stronę tarczy herbowej określa się z pozycji trzymającego ją niegdyś rycerza, Tradycyjnie godło i flaga pełnią rolę szczególnych znaków informacyjnych: umieszczone na lub wewnątrz budynku komunikują, że znajduje się w nim urząd administracji publicznej. Umieszczone w większej liczbie stają się dekoracją akcentującą wydarzenie państwowe lub narodowe. Otaczanie symboli RP czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom (np. straży miejskiej, policji). Źródło :NIK
                                                                                                 A.F.
                                                                             










Pszczoły  proszą o pomoc!

  Wokół Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu powstaje „Strefa nektarodajna” Strefa jest elementem projektu „Pszczoły proszą o pomoc”, mającego na celu ochronę środowiska życia pszczół i innych owadów zapylających.
Na skutek zmian klimatycznych, chorób i pasożytów oraz nadmiernej chemizacji rolnictwa, w ostatnich latach znacznie zmniejszyła się populacja tych owadów. Jeśli nie uda się ograniczyć skali tego zjawiska, mogą wystąpić poważne problemy z produkcją żywności. To właśnie owady zapylające pomagają w zapylaniu ponad 80% spożywanych przez nas roślin. Łąki, ogrody, tereny zieleni oraz zadrzewienia, jako ostoje bioróżnorodności w polskich wsiach, odgrywają więc ważną rolę w zachowaniu zdrowych populacji owadów zapylających poprzez zapewnienie przyjaznych warunków życia dla tych pożytecznych stworzeń.
  Wieś Trzebień po konferencjach, szkoleniach, wspólnym planowaniu przy pomocy specjalistów została wybrana pośród wielu wsi z całej Polski i włączona do programu „Pomagamy pszczołom” Trzebień otrzymał wsparcie merytoryczne pracowników Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz środki finansowe na pokrycie zakupu drzew, krzewów, bylin miododajnych oraz tablicy edukacyjnej.   Patronat nad „Strefa nektarodajną” objęło „Stowarzyszenie Trzebień” przy współpracy z Domem Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu.
Członkowie „Stowarzyszenia Trzebień” , młodzież i dzieci z Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu oraz mieszkańcy wsi sadzili drzewa i krzewy miododajne. Zostały posadzone lipy, jarzębiny, śnieguliczka, berberys, oliwnik, pigwowiec, dereń, oliwnik, oraz byliny mikołajek płaskolistny, pszczelnik, mięta oraz lawenda. Będą również postawione domki dla dzikich pszczół, które buduje młodzież z Domu Ludowego w Trzebieniu.
Jest to przedsięwzięcie,angażujące i integrujące mieszkańców, organizacje oraz szkołę, które nie tylko pomaga chronić owady zapylające ale także upiększa wieś Trzebień a w szczególności tereny wokół Domu Ludowego „Jarzębina.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania „Strefy nektarodajnej” w Trzebieniu.
                                                                                    Agnieszka Faltyn
                                                                             


                                                fot. A.S.





DZIEŃ  ZIEMI  W TRZEBIENIU

  Z okazji Światowego Dnia Ziemi w dniu 20 kwietnia w zabytkowym parku w Trzebieniu Stowarzyszenie ,,Trzebień" wspólnie z uczniami klasy VI pod opieką Pani Ewy Parzygnat z Z.S.P. z Trzebienia przeprowadziło akcję uprzątania śmieci. Przedsięwzięciu towarzyszyła przyjazna atmosfera i radość ze wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej. Wspaniała postawa uczniów. Dziękujemy!
 W efekcie po raz kolejny zebrano dużą ilość śmieci. Park zaczyna pomału wyglądać jak Zabytek Przyrody.
                                                                             


                                                 A.S.





                                                                                 

MŁODZIEŻOWY CZYN  SPOŁECZNY

  W sobotę 18 kwietnia grupa młodych aktywistów uprzątała  wycięte krzaki i drzewka z parku przy alejce ,,Borysowskiej" w Trzebieniu. Wspaniała inicjatywa. Dzięki takim działaniom nasza wieś zaczyna wyglądać coraz ładniej.

                                                                         
                                                             A.S.



CIEKAWY CZŁOWIEK CIEKAWY TEMAT ,,MAROKO"

  W czwartek 16 kwietnia spotkaliśmy się w Domu Ludowym w Trzebieniu przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie na prelekcji o „Maroku” autorstwa Grażyny Hanaf, historyka sztuki. Pani Grażyna jest dziennikarką lokalnej gazety i portalu Istotne.pl (publikacja w "Polityce"). Autorką powieści "Joachim" i „Garbuska” oraz Przewodnika po Maroku i miniprzewodnika po Prowansji (ExpressMap). Przewodniczką wycieczek zagranicznych, specjalizująca się w krajach francuskojęzycznych (Maroko (Afryka), Francja, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Księstwo Monako).
  Pani Grażyna zabrała nas w ciekawą i pełna przygód podróż po Maroku.
Dowiedzieliśmy się o zwyczajach, kulturze, osobliwościach oraz przepięknych zabytkach Maroka. Podczas bogatej prezentacji zobaczyliśmy starożytne miasta średniowieczne cytadele, meczety i kościoły, a także piękne krajobrazy. Ten bardzo odległy kraj stał się nam bliższy i bardziej zrozumiały. Dzięki pani Grażynie poczuliśmy ciepły klimat Afryki. Kolejny raz Pani Grażyna utwierdziła nas w przekonaniu, że jest ma talent oratorski. Jej opowieści, rzetelna wiedza ciekawostki przyrodnicze i historyczne a także śmieszne anegdoty pobudziły wyobraźnię i i sprowokowały by pomarzyć o wyjeździe do Maroka. Kto wie może kiedyś...
   Serdecznie dziękujemy za wspaniałą prelekcję.
                                                                                                                       Agnieszka Faltyn
                                                                                   







Pożegnanie zimy w Trzebieniu

 W piątek 20 marca 2015 roku odbył się happening „Wiosna ach to ty...”
O godzinie 16:00 mieszkańcy Trzebienia spotkali się przed Domem Ludowym „Jarzębina” by pożegnać Marzannę, którą zbudowała młodzież i dzieci podczas zajęć w Domu Ludowym.
Na początku odbyło się wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitarowym Mieczysława Goleńskiego. Następnie odbył się pochód i ze śpiewem wszyscy dotarli do Pani Sołtys Małgorzaty Zoryło, która z miotłą w ręku skazała zimę na kilkumiesięczną banicję.
Potem odbył się spacer nad rzekę Bóbr gdzie Marzanna została zamoczona w wodzie a potem spalona w ognisku, które przygotowało Stowarzyszenie Trzebień. Nie zabrakło zaklęcia, które wypowiadali wszyscy by mieć pewność, że zima na dobre opuściła wieś. Długo nie trzeba było czekać na oznaki wiosny,ponieważ do brzegu przypłynęła para łabędzi, która bacznie obserwowała uczestników imprezy.
 Po spaleniu zaczęło się świętowanie mające na celu przywitanie wiosny. Przedstawicielem wiosny został prezes Stowarzyszenia Mateusz Suchcicki, który całą drogę dzielnie niósł Marzannę. Otrzymał on słodki prezent i bon na darmowe strzyżenie u Pani Sołtys.
Członkowie zespołu „Bojagama” przygotowali repertuar na tę okazję i wspólnie z uczestnikami happenningu śpiewali wiosenne piosenki.
Wszyscy byli pewni, że zima na dobre opuściła Trzebień. Śpiewy przy gitarach, okrzyki, zaklęcia na pewno zniechęciły zimę do powrotu.

 Organizatorami happeningu był Dom Ludowy „Jarzębina” w Trzebieniu przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Trzebień, któremu serdecznie dziękujemy. Stowarzyszenie Trzebień bardzo aktywnie wspomaga wydarzenia i przedsięwzięcia, które odbywają się w „Jarzębinie” i nie tylko. Należą się ogromne brawa również za to, iż oficjalnie przejęli patronat nad powstaniem ścieżki edukacyjnej o owadach zapylających ”Pszczoły proszą o pomoc” ,
 która powstanie wokół Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu.Podziękowania również
są kierowane do radnych Agnieszki Miszkiewicz oraz Andrzeja Szwedo, którzy zawsze służą swoim wsparciem.
Stowarzyszenie Trzebień dziękuje firmie „WędlinDrobex” , która przekazała kiełbaski na ognisko.
Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia, które będą organizowane.




























,,NIEZŁOMNI”

 1- go marca 2015 roku w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pt. „Niezłomni”.
W spektaklu wystąpiła miejscowa młodzież : Emilia Urban, Żaneta Ratajczak, Wiktoria Woźna, Joanna Pawlak, Wojciech Faltyn, Jarek Hutnik. To główni bohaterowie przedstawienia, którzy prowadzili całą uroczystość. W przedsięwzięciu wziął także udział zespół „Bojagama”: Grażyna Dwornik – Biały, Małgorzata Suchcicka, Agnieszka Faltyn, Urszula Zmarzła, radna Agnieszka Miszkiewicz, Bogusław Weiss oraz sołtys Mieczysław Goleński. Zespół z wielką radością współpracuje z młodzieżą i dziećmi. Chętnie dzieli się spostrzeżeniami i doświadczeniem życiowym, co jest bardzo dobrą nauką dla młodych ludzi. Dzięki nim wiedzą, że dorosły to nie wróg, a przewodnik. Nastolatki za to uczą dorosłych cierpliwości, szacunku do młodego pokolenia, spojrzenia na świat z innego punktu widzenia. Po zbliżeniu tych pokoleń powstało niesamowite przedstawienie ukazujące historię „żołnierzy wyklętych”.

 Na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. radny Andrzej Szwedo, sołtys wsi Trzebień Małgorzata Zoryło, poeta Ryszard Adam Gruchawka oraz przewodnicząca KGW Trzebień Józefa Merek.
Repertuar był bardzo zróżnicowany pod względem sposobu wykonania piosenek patriotycznych. Na szczególną uwagę zasługuje interpretacja utworów przez młode pokolenie. Wykonanie pozytywnie zaskoczyło widzów innowacją i oryginalnością. Cały występ został nagrodzony gromkimi brawami.
To był niesamowity spektakl, który poprzez lekcję historii zjednoczył pokolenia występujących oraz widzów. Współpraca nie była jednorazowa, gdyż w planach są kolejne przedsięwzięcia.

                                                                                                                                                      A.F.










Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzymy, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane.

link do nagrania: 

https://www.youtube.com/watch?v=rSSqqyJZ-Bo


 „Iran nieznany a ciekawy”

Pod tym hasłem w dniu 25 lutego Stowarzyszenie „Trzebień” zorganizowało prelekcję w Domu Ludowym „Jarzębina”.
Było to kolejne spotkanie w cyklu „Ciekawy człowiek, ciekawy temat”.
Tym razem zaproszony w roli prelegenta został Pan Jarosław Mirosławski, podróżnik z Bolesławca, którego pasją jest Azja Centralna.
„Iran nieznany a ciekawy” to wspomnienie ubiegłorocznej wyprawy do tego kraju.
Pan Jarosław przybliżył nam w swoich opowieściach przeplatanych pokazem slajdów ten egzotyczny kraj. Opowiedział o ludziach zamieszkujących go, o bogatej historii, o florze i faunie tam występującej. Wspomniał o problemach na jakie natknął się podczas podróży. Mówił o miejscach pięknych i zaskakujących.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek uczestników spotkania gorącą herbatą a na zakończenie była słodka niespodzianka w postaci świeżo upieczonych babeczek z nadzieniem owocowym.
Mamy nadzieję, że po kolejnej wyprawie w świat Pan Jarosław zechce podzielic się swoimi wrażeniami z mieszkańcami Trzebienia.

                                                                                                      K.Z.



 MIEJSCE NA OGNISKO WIEJSKIE

W Piątek 20 lutego 2015 roku „Stowarzyszenie Trzebień” po raz kolejny wyruszyło by porządkować okolicę. Tym razem uprzątnęli miejsce, które przeznaczyli na wiejskie palenisko.
Oczywiście musiała się odbyć próba generalna, powyrzucane choinki były doskonałym materiałem do spalenia, a przy okazji zniknęły wszystkie wyrzucone drzewka świąteczne.
Stowarzyszenie zachęca do współpracy i pomocy wszystkich, którym zależy na polepszeniu życia społecznego w naszej wsi.
Brawo !  




                                                                                                                A..F.



  PARK W TRZEBIENIU ODZYSKUJE  MIANO ZABYTKU       PRZYRODY                                            
 W sobotę 31 stycznia Stowarzyszenie ,,Trzebień" w czynie społecznym rozpoczęło prace mające na celu uporządkowanie terenu zabytkowego parku podworskiego w Trzebieniu. Pogoda mimo pory zimowej dopisała. W przeciągu kilku godzin zebrano blisko dwie tony różnego rodzaju śmieci.  Za parę dni mają wejść leśnicy i rozpocząć wycinkę niepotrzebnych drzew i krzaków. Akcję sprzątania na pewno trzeba będzie powtórzyć, bo nie wszystko udało się uprzątnąć. Mamy nadzieję, że mieszkańcy ul. Parkowej sąsiadującej  z parkiem wykażą się inicjatywą i  pomogą. Patrząc na rodzaj śmieci i odległość ich wyrzucenia nie trudno stwierdzić ,  że w dużej mierze pochodzą one z pobliskich posesji.
                                                                       
                                                                                           A.S.




CIEKAWY CZŁOWIEK-CIEKAWY TEMAT


 20 stycznia w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbyło się spotkanie z cyklu „Ciekawy Człowiek - Ciekawy Temat”.
 „Stowarzyszenie Trzebień” zaprosiło do wygłoszenia prelekcji pt. „Historia Trzebienia i okolic” Zdzisława Abramowicza, znanego historyka, regionalistę,  autora książek i twórcę historycznych programów telewizyjnych.
 Jego prelekcji wysłuchało wielu gości, którzy przybyli na spotkanie. Fakty historyczne i ciekawe anegdoty z historii Trzebienia wzbudziły duże zainteresowanie przybyłych. Nie obyło się bez wielu pytań. Najczęściej dotyczyły historii pałacu, który został zniszczony w połowie XX wieku. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą ze średniowiecza. W XVII wieku obiekt został przebudowany i nadano mu charakter zamku „Książ”. Teraz po pałacu pozostał park i kamienny mostek na wyschniętej fosie. Dziś ów pałac można oglądać jedynie na zachowanych fotografiach i kartkach pocztowych.
 Stowarzyszenie Trzebień od kilku lat dąży do rewitalizacji tego pięknego parku i pozostałości po pałacu. W wyniku ich działań  doszło do porozumienia Stowarzyszenia z Gminą Bolesławiec i Nadleśnictwem Chocianów. Pod koniec ubiegłego roku miało miejsce spotkanie z konserwatorem zabytków przyrody, który zezwolił na prace umożliwiające uporządkowanie terenu.
 Pan Abramowicz opowiadając o historii Trzebienia zaznaczył ważną rzecz - powinniśmy być dumni iż mieszkamy w tak bogatej historycznie miejscowości.
                                                                                                                                       Agnieszka Faltyn
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                

                                                                     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz