Wydarzenia 2016r.



WIGILIA 2016


  W niedzielę 11 grudnia 2016 roku w Domu Ludowym w Trzebieniu odbyło się spotkanie Wigilijne dla mieszkańców. Tradycyjnie już Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało potrawy wigilijne, m.in. pierogi z kapusta i grzybami, uszka, krokiety, barszcz , groch z kapustą, rybę po grecku, kluski z makiem.
  O godzinie 15:00 Wigilię rozpoczęły dzieci przedstawiające „Jasełka” , które przygotowała P.Anna Charewicz z ZSP Trzebień przy współpracy z Agnieszką Faltyn. Dzieci wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój. Dzieci opowiedziały historię Bożego Narodzenia i wzruszyły wyśpiewanymi kolędami. Występ dzieci został doceniony ciepłymi brawami oraz prezentami przygotowanymi przez Radę Sołecką z Sołtys wsi Trzebień Małgorzatę Zoryło, Radnego Andrzeja Szwedo , oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebienia.
  Bardzo wzruszającym momentem było podziękowanie dla Józefy Merek, od Koła Gospodyń Wiejskich, które z okazji jej rezygnacji z przewodnictwa zorganizowało piękne podziękowania za jej wieloletnie zasługi. Pani Józefa otrzymała prezenty dziękczynne, oraz Puchar od przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Bolesławiec Pani Olgi Burdyny.
  Po części oficjalnej spotkania Ksiądz Proboszcz Parafii wsi Trzebień Zbigniew Karaban rozpoczął wieczerze wigilijną składając wszystkim życzenia i zapraszając do dzielenia się opłatkiem.
Mieszkańcy spędzili czas na wspólnym kolędowaniu i rozmowach przy miłej rodzinnej atmosferze.
  Organizatorami Spotkania Wigilijnego były: Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu, Rada Sołecka wsi Trzebień, Zespół Szkolno Przedszkolny w Trzebieniu, Rada Rodziców przy ZSP w Trzebieniu, GOKiS Bolesławiec.   Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.
                                                                                                 Agnieszka Faltyn
                                                                               


                                                               Fot. A. F.



Dożynki Dożynki i po Dożynkach !
  W dniu 28 sierpnia 2016 r. odbyły się w Trzebieniu Dożynki Gminne. (Ostatnie dożynki miały miejsce blisko 20 lat temu).
  Serdeczne podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebienia, Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu, Stowarzyszeniu Trzebień, Radzie Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu, Radzie Sołeckiej z Trzebienia, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Bolesławcu, oraz wszystkim tym, którzy uczestniczyli w przygotowaniach i pracowali podczas tego przedsięwzięcia. Bez ciężkiej pracy tych ludzi dożynki  by się nie odbyły.
                                                                                                
                                                                               



WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

 W dniach 20-22 maja Stowarzyszenie „Trzebień” było na wycieczce krajoznawczej.
Kilkunastoosbowa grupa udała się samochodami nad zbiornik wodny na górnym Bobrze w miejscowości Bukówka. Przejeżdżając przez Góry Kaczawskie zatrzymaliśmy się na krótki postój przy pomniku przyrody jakim są „ Organy Wielisławskie ”.
                                                                         
 Po obejrzeniu tego pięknego miejsca i zbadaniu przez sekcję wędkarską stowarzyszenia możliwości połowu ryb w płynącej obok Kaczawie ruszyliśmy do Bukówki. Tu po zakwaterowaniu zrobiliśmy przedwieczorny spacer na pobliską tamę.
                                                                           
 Następnie była wspólna kolacja przy grillu. Przy akompaniamencie gitar rozpoczęły się śpiewania piosenek biesiadnych, opowiadanie dowcipów oraz długie Polaków rozmowy.
                                                                     
 Głównym celem w sobotę było zwiedzenie „Skalnego miasta” w Adrszpachu w Czechach. Zanim tam jednak dotarliśmy pojechaliśmy obejrzeć z bliska źródliska Bobru na Bobrowym zboczu w miejscowości Bobr w Czechach.
                                                                     
Po drodze obejrzeliśmy jeszcze jeden z zachowanych bunkrów linii obronnych z lat trzydziestych XX wieku, który miał chronić Czechosłowację przed agresją Niemiec.
                                                                       
A potem kilka godzin chodzenia wśród niesamowitych form skalnych jakie natura wyrzeźbiła w piaskowcu. Dodatkową atrakcję stanowił spływ łodzią po jeziorku znajdującym się w środku Skalnego miasta. Barwne opowieści flisaka kierującego łodzią wprowadziły wszystkich w wyśmienity nastrój a chwila odpoczynku na łodzi pozwoliła zregenerować siły przed drugą częścią wędrówki po górach.
                                                                         
 Obowiązkowym punktem wycieczki był obiad. W tym celu udaliśmy się do Teplic nad Metują, gdzie w restauracji prowadzonej przez naszego rodaka uzyskaliśmy informacje o miejscowych atrakcjach turystycznych. Przy jego pomocy nawiązaliśmy kontakt z miejscową przewodniczką, która oprowadziła nas po tutejszych kościołach i pustelni przy jednym z nich.
                                                                              
No i wreszcie powrót na nocleg, ale żeby nie było zbyt łatwo, to jeszcze po drodze obejrzeliśmy z zewnątrz klasztor w Broumowie, drewnianą więżę widokową w Mieroszowie i domy tkaczy śląskich w Chełmsku Sląskim.
                                                                         
A wieczorem; grill, gitara, śpiewy, dowcipy- relaks.
 W niedzielę zdobyliśmy pobliską górkę „ Zadzierną ” 724 mnpm, z której roztacza się piękny widok na cały zbiornik Bukówka, Lasockie Pasmo Karkonoszy, Rudawy Janowickie i Przełęcz Lubawską.
                                                                     
W tym czasie sekcja wędkarska stowarzyszenia nawiązywała znajomości z miejscowymi rybami ze zbiornika.
 Po wczesnym obiedzie ruszyliśmy w Rudawy Janowickie na „Kolorowe Jeziorka”. Miejsce to za sprawą pięknej słonecznej pogody oprócz nas ściągnęło tłumy innych turystów pragnących na łonie przyrody zaznać odpoczynku.
                                                                     
                                                     fot.A.S. i  J.S.
Wieczorem zmęczeni fizycznie ale pełni wrażeń i wypoczęci duchowo wróciliśmy do domów.


                                                                                                         K.Z.



Festyn Leśny w Trzebieniu ,,Na przywitanie prawdziwej wiosny”

 Wyjątkowo ładną pogodą mogli cieszyć się uczestnicy Festynu Rodzinnego, który odbył się w sobotę 30 kwietnia w Trzebieniu. Organizatorzy czyli Stowarzyszenie ,,Trzebień” zapewnili uczestnikom niezapomnianych atrakcji i wrażeń.
 Cięcie drewnianego bala, przeciąganie liny, konkursy dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, rowery-gokarty, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.
                                                                                  

 Pierwszym konkursem było piłowanie drewnianego klocka na czas tradycyjną piłą zwaną ,,moja-twoja”. Do konkursu zgłosiło się sześć par i aż trzy duety kobiece, w których znalazła się pani Sołtys Małgorzata Zoryło. Przy głośnym dopingu publiczności spadały kolejne drewniane kawałki, a kobiece zespoły otrzymywały gromkie brawa. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie ,,Trzebień” i Radę Sołecką.
                                                                             
 Na scenie tymczasem pojawiła się Agnieszka Miszkiewicz, która wykonała kilka przepięknych latynoskich piosenek.
 Ciekawostką festynu była wystawa grafiki w holu Domu Ludowego, artysty amatora z Trzebienia Pana Krzysztofa Oborskiego. Niektóre z jego prac znalazły nabywców, a dochód autor prac przeznaczył na cele charytatywne.
  Miłą niespodziankę sprawił organizatorom Pan Andrzej Miżdal, który już od południa pracował nad przygotowaniem słynnej zupy paprykowej, którą serwowano wraz z wieloma innymi przysmakami w czasie imprezy.
                                                                          
 Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy dla dzieci przygotowane przez animatorkę z Domu Ludowego Panią Agnieszkę Faltyn, a najciekawszym był konkurs na narysowanie karykatury Radnego Andrzeja Szwedo. Prace w tym konkursie oceniała Pani Radna Agnieszka Miszkiewicz.
Po konkursie na przeciąganie liny rozpoczęła się zabawa taneczna, którą muzycznie oprawiła DJ Agnieszka Faltyn.
 Sztuczne ognie o północy były miłą niespodzianką przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Mateusza Suchcickiego.
 Mieszkańcy Trzebienia mimo chłodnej nocy bawili się do wczesnych godzin porannych. Organizatorzy dziękują wszystkim , którzy przyczynili się do przygotowania festynu m.in. ABC Mirosławie Nizioł, Piekarnia ,,Walkowiak”, O.S.P Trzebień, Władysławowi Kuśmierzowi.

                                                                                           Andrzej Szwedo






WYCIECZKA STOWARZYSZENIA ,,TRZEBIEŃ”

 W sobotę 16 kwietnia mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi licznie wzięli udział w integracyjnej, autokarowej wycieczce do Czech na Zamek Frydland oraz zwiedzanie starówki w Goerlitz.
 Pierwszym zwiedzanym obiektem był zamek Frydland z XIII wieku.
                                                                            


Zamek należy do największych w Czechacha zarazem na pograniczu polsko-czeskim. Stanowi również wspaniałe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou. Ziemie te od króla czeskiego Przemysława II Ottokara jako lenno otrzymał Rudolf  Biberstein i w 1278 roku zlecił postawienie zamczyska. Dziś w pałacu można obejrzeć spore zbiory porcelany i szkła, mebli i wyposażenia pałacowego, broni. Znajduje się tu także galeria obrazów malarzy okresu baroku oraz wyjątkowa kolekcja fajek.
                                                                          

Po zwiedzeniu zamku uczestnicy udali się do miasteczka Frydland zwiedzać starówkę z rynkiem, ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Niektórzy znaleźli czas na popróbowanie czeskiej kuchni no i oczywiście piwa, którego zakupiono nie małe ilości, robiąc zakupy w miejscowych sklepach.
 W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Goerlitz zwiedzać przepiękną starówkę.
Dla wielu najpiękniejsze niemieckie miasto. Największy jednolity zabytkowy zespół urbanistyczny w całych Niemczech, kandydat na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, obejmujący około 4000 w większości odrestaurowanych zabytkowych budowli o różnorodnych stylach architektonicznych. Miejsce kręcenia oskarowych filmów z udziałem światowych gwiazd. Miasto o bogatej historii, przez środek którego przebiega 15 południk.
                                                                                   

 Ciekawostki o mieście uczestnikom wycieczki opowiadał nasz przewodnik, pasjonat turystyki- Krzysztof Zięcik, któremu dziękujemy za prowadzenie i zorganizowanie wspaniałej wycieczki. Mimo, że pogoda była deszczowa, a podróż krótka, panowała wesoła atmosfera którą zapewnił nam Mieczysław Goleński śpiewając i grając na gitarze i akordeonie.


Uczestnicy wycieczki liczą na kolejne tak udane wyjazdy.
                                                                                   
                                                                                                             Andrzej Szwedo


ŻEGNAJ  ZIMO
 W sobotę 19 marca w Trzebieniu odbyło się uroczyste Powitanie Wiosny. Dzieci z wymalowanymi kwiatami na twarzach korowodem odprowadziły Marzannę nad rzekę Bóbr. Tam została zamoczona i spalona w ognisku, które wcześniej zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Trzebień. Podczas imprezy odbyły się gry i zabawy, a dzieci śpiewały piosenki. Nie obyło się też bez śmiesznych żartów i opowieści. W tym roku pogoda dopisała i wszyscy uczestnicy bawili się aż do zmroku. Mamy nadzieję, że zima skutecznie została przepędzona z Trzebienia. Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Trzebieniu oraz Stowarzyszenie Trzebień.                    A. F.




TRZEBIEŃ TRZECI W TURNIEJU WSI 
 Za nami pierwsze eliminacje Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. W sali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w niedzielę, 13 marca, spotkały się cztery miejscowości grupy „A”: Kruszyn, Łaziska, Trzebień i Żeliszów.
 Po wszystkich zmaganiach konkursowych okazało się, że najlepiej wypadł Kruszyn – 56 punkty i Żeliszów – 55 punkty. To właśnie te dwie drużyny przechodzą do półfinału. Różnice w punktacji nie były duże, bo następny w kolejności Trzebień zdobył ich aż 51, a Łaziska - 48.
 Wszystkie biorące w rozgrywkach drużyny otrzymają nagrody, które zostaną wręczone na Dożynkach Gminnych w Trzebieniu.
                                                                            






  Dzień Kobiet w Trzebieniu
  5 marca w Domu Ludowym w Trzebieniu kobiety obchodziły swoje święto. Nie obyło się bez poczęstunku i niespodzianek, które zostały przygotowane na tę okazję. Głównym punktem spotkania był występ iluzjonistyczny Daniela Jedynaka. Zabawiał gości sztuczkami magicznymi, które wprowadzały w zachwyt i rozbawienie. Po występie, odbyło się kilka konkursów i zabaw,które umilały czas świętującym. Odbył się konkurs w rozpoznawaniu przedmiotów, celowanie długopisem do kieliszka oraz zabawa w kalambury i inne. Podczas spotkania Agnieszka Miszkiewicz zaśpiewała kilka piosenek na cześć wszystkich Pań, a pani Janina Kraczkowska zaprezentowała kilka dowcipów ze swojego repertuaru kabaretowego. Wszyscy się świetnie bawili. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Sołtys wsi Trzebień Małgorzata Zoryło.
                                                                            





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz