Wydarzenia 2017r.

Wigilia Wiejska w Trzebieniu
  W niedzielne popołudnie 17 grudnia 2017 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu zorganizowało wigilię wiejską.
  Na tę doniosłą uroczystość przybyli mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście.
  Na początku uczniowie szkoły z Trzebienia pod kierownictwem Pani Anny Charewicz przedstawili Jasełka w pięknej świątecznej scenerii. Za przepiękny występ wszystkie dzieci otrzymały świąteczne upominki ufundowane przez Koło Gospodyń i Panią Sołtys Małgorzatę Zoryło oraz słodycze od Pana Radnego Andrzeja Szwedo. Ksiądz Proboszcz Jacek Makówka odmówił modlitwę wigilijną, po czym nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu i kosztowali wyśmienite potrawy wigilijne przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą przez członkinie KGW.

  W uroczystej atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, przy wtórze kolęd z akompaniamentem akordeonu Mieczysława Goleńskiego, kilka pokoleń mieszkańców Trzebienia świętowało do późnego wieczora.        
                                                                               

                                                  A. S.

SPOTKANIE Z AMERYKAŃSKIMI ŻOŁNIERZAMI
 W dniu 17 października 2017 r. uczniowie klas 4-7 Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Trzebieniu byli gośćmi amerykańskiej jednostki wojskowej stacjonującej na obozowisku niedaleko Małego Trzebienia. Jest to część 1. Dywizji Piechoty (U.S. 1st Infantry Division), będąca jedną z sześciu tzw. dywizji ciężkich (pancerno-zmechanizowanych), składających się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej i dużej liczby helikopterów.   Spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze. Dowódca Captain Joe LaPlante wraz z żołnierzami oczekiwali na uczniów przy wozach bojowych i czołgach Abrams, jednych z najlepszych na świecie. Młodzież miała okazję dokładnie obejrzeć uzbrojenie i ciężki sprzęt wojskowy, wejść do pojazdów czy posłuchać opowieści o codziennych żołnierskich zajęciach. Była to także świetna okazja do sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego.
                                                                            



FESTYN ,,POŻEGNANIE LATA"

  W sobotnie popołudnie 19 września odbył się w Trzebieniu festyn rodzinny ,,Pożegnanie lata”zorganizowany przez Stowarzyszenie ,,Trzebień” wraz z GOKiS Bolesławiec. Chwilę po rozpoczęciu imprezy rozpadał się deszcz i zabawę przeniesiono do wewnątrz budynku. Tam za sprawą wykonanych tańców przez dziewczynki: Olę Faltyn, Wiktorię Kwaśniewską, Wiktorię Skrabuchę, Martynę Bachusz oraz Weronikę Domańską publiczność mogła zapomnieć o deszczowej pogodzie. Pomiędzy występami odbyło się wiele konkursów dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło tradycyjnego cięcia bala piłą ,,moja- twoja”. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody sponsorowane przez Agnieszkę i Adriana Domańskich. Występ zespołu śpiewaczy z Żeliszowa przepędził deszcz i dalsza część festynu mogła odbyć się na zewnątrz gdzie za sprawą utworów zaprezentowanych przez Denise i Elisę Laudani z Kruszyna publiczność mogła przenieść się w podróż do Włoch i Francji. Następnie wysłuchano poezji Ryszarda Gruchawki w wykonaniu zespołu Metafora w składzie: Agnieszka Miszkiewicz, Małgorzata Suchcicka oraz Bogdan Waiss. Na zakończenie wystąpił w koncercie gitarowym Cezary Brylski po którym rozpoczęto zabawę Taneczną. Organizatorzy dziękują sponsorom : Państwu Domańskim, Państwu Walkowiakom i Wojciechowi Kostce.
                                                                         


                                                                                          A.S.


No i popłynęliśmy!

 W sobotę 8 lipca Stowarzyszenie ,,Trzebień” po raz kolejny w tym roku zorganizowało spływ kajakowy Bobrem. Chętnych do spłynięcia nie brakowało. W dwóch turach popłynęło łącznie 20 osób. Trasa spływu miała swój początek pod mostem autostradowym w Golnicach, a koniec przed zaporą w Starej Olesznej, gdzie przy przystani zorganizowano piknik. Po kiełbasce z grilla można było także spróbować swoich umiejętności pływając indywidualnie po zalewie. Wieczorem dla uczestników zorganizowano ognisko, które zakończyło się o wschodzie słońca.
                                                                     


                                                                   A.S.

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

10 czerwca 2017 roku przed Domem Ludowym w Trzebieniu odbył się Festyn Rodzinny. W trakcie trwania festynu dzieci uczestniczyły w konkursach i zabawach . Nie zabrakło występów artystycznych . Wystąpiły zespoły dziecięce „Twisters” w składzie :Amelia Cawrycz, Eliza Krzyważnia, Nikola Łoskowska, Ania Karbowska, Julia Bachusz, Zosia Karbowska, Karolina Orlak, Lena Boć, Julia Marszałek, Blanka Sochacka, Blanka Boć , Zuzia Boć, Emilia Dębkowska, Oliwia Śliwkiewicz, „Impuls” w składzie : Wiktoria Kwaśniewska, Aleksandra Faltyn, Martyna Bachusz, Kaja Antos, Marta Bojarska, oraz Weronika Domańska , która razem z koleżankami z Dąbrowy Bolesławieckiej Rebeka Frącz i Emilka Turecka zatańczyła choreografię własnego autorstwa. 
                                                                
Nie zabrakło występów „Grupy Artystycznego Wsparcia Ryszarda Adama Gruchawki, w składzie Bogusław Weiss, Małgorzata Suchcicka oraz Magdalena Kuczyńska , oczywiście swoją obecnością zaszczycił sam autor wykonywanych utworów. 
Organizatorzy zapewnili uczestnikom darmowe dmuchańce, które cieszyły się popularnością wśród dzieci. Oprócz atrakcji można było spróbować miejscowych przysmaków , wziąć udział w loterii fantowej, której nagrodą główną był rower testowany przez Panią Sołtys wsi Trzebień, Małgorzatę Zoryło.
                                                                   
 Wieczorem zaczęła się zabawa taneczna , która trwała do późnych godzin nocnych. 
Organizatorami imprezy byli : Rada Rodziców ZSP Trzebień, KGW Trzebień, OSP Trzebień oraz GOKiS Bolesławiec, którzy serdecznie dziękują sponsorom : Jan Dygas, Piekarnia Walkowiak, Skobierski Stropy, Navara Service, Irpol, Textil, Restauracja Chłopska, EKO, Top Market, Apteka Arnika, Fryzjerstwo Małgorzata Zoryło, Shimano, Termy Bolesławiec, BricoMarche, Cieśla, Jawa, Termakork, Ceramika Tomaszów Bolesławiecki, Techbol.
                                                                               Agnieszka Faltyn



 II DZIEŃ OTWARTY OSP TRZEBIEŃ

 W sobotę, 20 maja 2017 r., odbył się II Dzień Otwarty Remizy. Mieszkańcy Trzebienia, jak i przybyli na to wydarzenie goście z okolicznych miejscowości, z pewnością nie mogli narzekać na nudę.
                                                                        
 Odbyło się wiele pokazów, konkursów i zabaw o tematyce strażackiej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, m.in.: bieg przez strażacki tor przeszkód, czy trafianie prądem wody do nalewaków.                                                
 Niebywałą atrakcją był pojedynek w przeciąganiu węża strażackiego pomiędzy naszymi druhami, a strażakami z Bolesławca, w którym bezkonkurencyjni okazali się ochotnicy z Trzebienia. Nie zabrakło również występów artystycznych dzieci z grupy tanecznej Domu Ludowego "Jarzębina" w Trzebieniu. Druhowie z naszej jednostki przy współpracy ze strażakami z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu przygotowali ciekawy pokaz ratownictwa technicznego. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód z drabiną mechaniczną z JRG PSP w Bolesławcu.
                                                                  
Podczas imprezy można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, nad którymi pieczę trzymały druhny i druhowie z naszej jednostki. Warto dodać, że wszystkie smakołyki, którymi zajadali się goście przybyli na uroczystość, przygotowane były własnoręcznie przez nasze rodziny, naszych znajomych, jak i fanatyków naszej jednostki. Strzałem w dziesiątkę okazały się pierogi strażackie, które pobudziły kubki smakowe wszystkich uczestników imprezy.
  II Dzień Otwarty Remizy podobnie, jak w roku ubiegłym zwieńczyła zabawa taneczna, która trwała do godzin porannych.
Serdecznie dziękujemy naszym rodzinom, znajomym, oraz fanatykom Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu za włożony trud oraz godziny spędzone przy organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim sponsorom, dzięki którym uczestnicy naszych konkursów zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami: Piekarnia Katarzyna i Włodzimierz Walkowiak, Textil Bolesławiec z siedzibą w Trzebieniu, Zajazd Leśny w Dąbrowie Bolesławieckiej, Restauracja Chłopska w Trzebieniu, Pomoc drogowa Speed Trans oraz Pan Jarosław Śliwa.
Z racji tego, że Dzień Otwarty Remizy przyciągnął bardzo duże zainteresowanie zarówno mieszkańców Trzebienia, jak i gości przybyłych na naszą imprezę, zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu postanowił, że będzie to uroczystość cykliczna. Tak więc zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu za rok!


Jubileusz 25-lecia kapłaństwa księdza

Zbigniewa Karabana z Parafii Trzebień


  W niedzielę 28 maja br. przeżywaliśmy w Parafii Krzyża Świętego w Trzebieniu jubileusz 25 rocznicy święceń kapłańskich naszego proboszcza, ks. Zbigniewa Karabana. Dzień był ciepły i słoneczny – idealna pogoda, by uczcić taki wspaniały jubileusz. Tego dnia do parafii zjechało liczne grono gości, by pogratulować w związku z jego jubileuszem.
                                                                             

 Punktem kulminacyjnym obchodów tej radosnej rocznicy była – rzecz jasna – uroczysta suma, której przewodniczył sam Jubilat. W koncelebrze 6 kapłanów, w tym Dziekan Dekanatu Zachód ks. Stanisław Kusik.
 W oprawie muzycznej Mszy Świętej wystąpiła Aleksandra Sozańska-Kut, która wykonała wiele pięknych pieśni kościelnych. Jak zawsze w takich okazjach pod adresem Jubilata padło wiele słów uznania dla jego talentów i zasług, szczególnie zaś kierowanie dziełem Bożym, jakim jest nasza parafia i rozbudowywany od wielu lat kościół parafialny.
                                                                             
 Dziekan ks. Stanisław Kusik w czasie swojej przemowy poinformował zebranych wiernych o decyzji Bp Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego o przeniesieniu z końcem czerwca naszego proboszcza do parafii w Zawidowie, czym wszystkich mocno zasmucił.

  Po mszy świętej w domu Ludowym ,,Jarzębina”wydano uroczysty obiad, podczas którego serwowano przysmaki kuchni polskiej , w najlepszym wydaniu Koła Gospodyń z Trzebienia. Parafianie, którzy za sprawą także naszego proboszcza – Jubilata cenią sobie od czasu do czasu odrobinę profanum po należnej porcji sacrum, również teraz nie zawiedli i stawili się licznie, by szacownego Jubilata osobiście wyściskać i pomyślności na dalszą drogę posługi kapłańskiej życzyć.
                                                                                                        A. S.


ODKRYWAMY CIEKAWE MIEJSCA NA POGÓRZU KACZAWSKIM
 W sobotę 22 kwietnia Stowarzyszenie ,,Trzebień" wybrało się na kolejną wycieczkę w cyklu poszukiwania ciekawych miejsc turystycznych.
 Mimo że, pogoda nie rozpieszczała wczesnym rankiem grupa 12 osobowa  pod kierownictwem naszego przewodnika Krzysztofa Zięcika wyruszyła w kierunku okolic Jawora. Pierwszym zwiedzanym obiektem były ruiny niemieckiej radiostacji o kryptonimie,,RUDIGER" znajdującej się w miejscowości Stanisławów leżącej między Złotoryją a Jaworem.
                                                                                   
 Znakomite miejsce widokowe (wzgórze Rosocha-464 m n.p.m.) obejmujące znaczną część Pogórza Kaczawskiego. Historia tej radiostacji do dzisiaj owiana jest tajemnicą. Podobno walki toczyły się tutaj aż do 26 czerwca 1945 r. Wzgórza zacięcie bronił batalion SS. Do tej pory nie wiadomo dlaczego Niemcy nie chcieli opuścić tego miejsca i tak długo się bronili. . Budynek podziurawiony jest jak sito od ostrzałów artleryjskich oraz od broni maszynowej.
 Następnie udaliśmy się w kierunku wygasłego wulkanu ,,Czartowskiej Skały".
                                                                       
 Czartowska Skała to położony w samym sercu Krainy Wygasłych Wulkanów wulkaniczny komin. Obecnie jest to pomnik przyrody z doskonale widoczną wyraźną słupową oddzielnością bazaltu. U podnóża Czartowskiej Skały i na jej zboczach znalazły siedlisko rzadkie gatunki ciepłolubnej roślinności. Dla jej zapachu, barwnych motyli i pięknego widoku ze szczytu warto przespacerować się biegnącym tędy żółtym Szlakiem Wygasłych Wulkanów.
 Z wulkanu ruszyliśmy do Jawora zwiedzić Kościół Pokoju z 1655 roku, drugi tej klasy zabytek po kościele pokoju w Świdnicy.
                                                                     



 Pełni wrażeń po zwiedzeniu świątyni nasyceni duchowo zrobiliśmy przerwę na obiad aby zaspokoić ciało. 

 Dalszym i ostatnim etapem naszej wycieczki było przejście ścieżką  przyrodniczo-edukacyjną ,,Wąwóz Myśliborski" znajdującej się w miejscowości Myślibórz.





Spacerując wąwozem wśród rozkwitającej roślinności można było prawdziwie poczuć jak piękna jest ta nasza rozkwitająca wiosna.
 Zrelaksowani i pełni wrażeń  wieczorem wróciliśmy do Trzebienia.
                                                       A.S.




Wiosenna wycieczka do ,,Przełomów pod Książem"
 1 kwietnia Stowarzyszenie ,,Trzebień" wyruszyło na podbój nowych szlaków turystycznych. Korzystając z posiadania biletów po zeszłorocznej wycieczce na Zamek Książ (bilety upoważniają do wstępu do palmiarni) rozpoczęliśmy  od zwiedzania zabytkowej palmiarni.
Nasze panie nie omieszkały kupić parę roślinek.
Jedziemy na parking pod Zamkiem  Książ skąd udajemy się do Książańskiego Parku Krajobrazowego "Przełomy pod Książem".  Kierujemy się na żółty szlak -Ścieżka Hochbergów  schodzimy na dno wąwozu.
                                                                                             
Mostkiem przekraczając rzekę Pełcznicę, ścieżka Hochbergów pnie się stromą ścieżką do "Starego Książa".
                                                                                               

Odpoczywamy pod portalem pochodzącym z pałacu w Trzebieniu
 Szlak żółty biegnie z biegiem rzeki dnem wąwozu. Wąwóz jest najładniejszym krajobrazowym miejscem w tej okolicy. Ściany wąwozu miejscami sięgają 80 metrów wysokości, a rzeka pokonuje kilka przełomów. Ścieżka nad rzeką często jest bardzo wąska przechodzi pod urwistymi skałkami, a czasami skalnym występem biegnie nad korytem Pełcznicy.
  Nad wąwozem najpierw widać ruiny starego Książa później rzeka omija skałę na której wznosi się Zamek Książ.
                                                                                                    
Wędrując wąwozem można odkrywać tajemnice Książa bo według niektórych źródeł w wąwozie prowadzono prace związane z "kompleksem Riese" a leżące po przeciwnych stronach kanionu zamki miały być połączone. Tego faktu nie można lekceważyć bo zamek Książ był obiektem wyjątkowego zainteresowania hitlerowskich dowódców.
                                                                                               
Kierując się w stronę zamku Książ trzeba przejść obok bardzo starego drzewa. Jest to cis "Bolko", pomnik przyrody, jego wiek szacowany jest na 600-800 lat. 
                                                                                                      
 Ścieżka dochodzi do drogi przy zabudowaniach Książa na wysokości amfiteatru. Nasza wycieczka dobiega końca, prawą stroną omijamy stadninę i kierujemy się w stronę mauzoleum Hochbergów, dalej jest już parking skąd wyruszamy do Świdnicy zwiedzać Kościół Pokoju z 1652 roku, który jest niekwestionowanym skarbem Dolnego Śląska, jednym z największych drewnianych kościołów w Europie, zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 
                                                                                
Wszystko to jednak nie oddaje jego piękna. Kiedy się wejdzie do środka, po prostu odbiera mowę. Człowiek staje przed ogromnym drewnianym wnętrzem, z przepięknymi polichromiami na suficie, z niezwykłą snycerką. Z głośnika przewodnik opowiada o historii tego miejsca, a kiedy zapada cisza, wciąż nie możemy otrząsnąć się z wrażenia, jakie na nas robi to, co mamy przed oczami. 
 Pełni wrażeń udaliśmy się jeszcze do katedry świdnickiej po zwiedzeniu której zakończyliśmy naszą wspaniałą wycieczkę.                                                                              
                                                                                                A.S.





Odwiedziliśmy Klasztor i Kościół p.w Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu
  Jesienią w drodze na "Andrzejki" wstąpiliśmy do Lubomierza. W tym małym acz sławnym miasteczku główną atrakcją dla turystów jest dawny klasztor, najpierw Benedyktynek a potem Urszulanek wraz z przyległym doń kościołem. Był to bogaty klasztor o czym świadczy rozmach z jakim go zbudowano i wystrojono.
                                                                           
 W celu podniesienia jego rangi siostry zakonne sprowadzały na przestrzeni wieków różne relikwie świętych. Dwie główne relikwie znajdują się powyżej głównego ołtarza po jego prawej i lewej stronie.
 Niedawno w zakamarkach klasztoru odkryto skarb w postaci skrzyni zawierającej około 200 różnych relikwii. Relikwie te w większości są opisane a więc wiadomo od kogo pochodzą. Zostały one wyeksponowane w specjalnej gablocie i udostępniono je do zwiedzania.
 Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest zbiór szat liturgicznych, które znajdują się w kościele. Najstarsze z nich mają już po niemal 500 lat i wiszą na byle jakich wieszakach.

 Postanowiliśmy więc zebrać nowe wieszaki i dostarczyć je przy najbliższej okazji.
4 lutego tego roku wybraliśmy się ponownie do Lubomierza. Po wcześniejszym skontaktowaniu się ze Stowarzyszeniem "Klasztor" z Lubomierza spotkaliśmy się ponownie z sympatycznymi przewodnikami, miejscowymi fascynatami historii i regionu, którzy ponownie oprowadzili nas po zabytku. Grupa nasza składała się  z kilku następnych osób, dla których poznanie historii, niemalże jej dotknięcie dosłownie (ornaty) było pięknym przeżyciem.
                                                                           

Klasztor i kościół są piękne a mieszkańcy Lubomierza starają się utrzymać je w należytym stanie, choć to zadanie ze względów finansowych bardzo trudne. Kościół i jego zawartość to kolejna "perełka" na Dolnym Śląsku. Warto tu skręcić z utartych szlaków turystycznych, aby w ciszy kościoła w towarzystwie wielu świętych relikwii zadumać się nad przemijaniem i doczesnością.      
W kościele zmarzliśmy ( temp. 0 C). Wstąpiliśmy więc aby  rozgrzać się do drugiej atrakcji Lubomierza jaką jest Muzeum Kargula i Pawlaka. W ciepłych wnętrzach muzeum, które znajduje się w starym XVI wiecznym budynku, przypomnieliśmy sobie kultowe filmy i obejrzeliśmy akcesoria związane z ich produkcją.
Wycieczka nam się udała , spełniliśmy dobry uczynek, nabraliśmy ochoty na ponowny wyjazd do Lubomierza, ale dopiero jak będzie ciepło.
                                                                                           K.Z.


Kolejne eliminacje Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec za nami.
  W niedzielę 19 lutego w ZSP w Trzebieniu odbyły się eliminacje turnieju wsi. Do rywalizacji stanęli : Trzebień, Mierzwin, Krępnica, Łąka i Stare Jaroszowice. Po zaciętej rywalizacji do dalszych rozgrywek przeszli zawodnicy z Mierzwina i Krępnicy. Trzebień na trzeciej pozycji.
                                                             





Miał  być kulig było ognisko.
 W piątek 17 lutego Stowarzyszenie ,,Trzebień" wraz z Panią animator ,,Jarzębiny" zorganizowało zimowe ognisko dla dzieci  uczęszczających na zajęcia do Domu Ludowego. Brak śniegu i roztopy uniemożliwiły zorganizowanie kuligu. Brzydka prawie deszczowa pogoda niemal pokrzyżowała plany ogniskowe. Mimo złej aury udało się rozpalić zawilgotniałe drewno. Uczestnicy smażąc kiełbaski i śpiewając wesoło cieszyli się, że mimo braku śniegu ferie mogą być wesołe i ciekawie spędzone.                                            
                                                                                                      A.S.
                                                                           

Miejsce w którym miało odbyć się pierwotnie ognisko.



Zabawa Opłatkowa.
  Już wszyscy zapomnieli o świętach a w Trzebieniu  w sobotę 11 lutego odbyła się Zabawa Opłatkowa.
 Zabawę rozpoczął Ksiądz Proboszcz Zbigniew Karaban. Odśpiewano kolędę a następnie łamiąc się opłatkiem składano sobie życzenia. Uczestnicy zabawy niezmordowanie bawili się do wczesnych godzin porannych. Nie zabrakło niespodzianek w losowaniu nagród ufundowanych przez Firmę Textil z Trzebienia oraz miejscowych darczyńców. Dochód z zabawy w całości przeznaczony został na rozbudowę Kościoła Parafialnego w Trzebieniu.
  Serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu imprezy dla K.G.W. Trzebień, Pani Sołtys Małgosi, Paniom z Rady Rodziców, Stowarzyszeniu ,,Trzebień", parafianom za ciasta i wszystkim sponsorom.  ,,  Bóg Zapłać  "              
                                                                                                                    A.S.
                                                                             

Hucznie powitaliśmy Nowy Rok!

  Zabawę sylwestrową w ,,Jarzębinie" tym razem zorganizowało Stowarzyszenie Trzebień.
  Goście niezmordowanie, szampańsko bawili się do wczesnych godzin porannych. Nie zabrakło atrakcji jak: pokazy tańca czy maskarady przebierańców. 
ŻYCZYMY  WSZYSTKIM  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
                                                                          









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz