Wydarzenia 2019r.


Wigilia Wiejska w Trzebieniu 2019

  Od kilku już lat tradycją w Trzebieniu stało się organizowanie otwartego, integracyjnego spotkania wigilijnego, organizowanego przez miejscowe Koło Gospodyń. Tak i tym razem w niedzielne popołudnie 15 grudnia, na tę doniosłą uroczystość przybyli mieszkańcy Trzebienia i okolicznych wsi, Radni, Sołtysi oraz zaproszeni goście.
  Wigilię rozpoczęły dzieci przedstawiające „Jasełka” , które przygotowała Pani Anna Charewicz z ZSP w Trzebieniu. Dzieci wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój. Opowiedziały historię Bożego Narodzenia i wzruszyły wyśpiewanymi kolędami.
                                                                                 
 Występ dzieci został nagrodzony ciepłymi brawami oraz słodkimi upominkami podarowanymi przez Radnych i Koło Gospodyń Wiejskich.
 Po występach dzieci słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz Jacek Makówka, po czym nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń.
 Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu i kosztowali wyśmienite potrawy wigilijne przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą przez członkinie KGW min. uszka, barszczyk, kapusta z fasolą i grzybami, gołąbki z ryżem i grzybami i wiele innych.
W uroczystej atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy spędzili czas na wspólnym kolędowaniu i rozmowach w miłej rodzinnej atmosferze do późnych godzin wieczornych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.

                                                                                                Andrzej Szwedo
 



 Integracyjna wycieczka mieszkańców Trzebienia

   W sobotę 28 września, mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi licznie wzięli udział w autokarowej wycieczce do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy i do Zielonogórskiego Muzeum Etnograficznego z siedzibą w Ochli. Jednodniowy wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie ,,Trzebień”.
 Pierwszym ze zwiedzanych obiektów było Lubuskie Muzeum Wojskowe z siedzibą w Drzonowie. W budynku muzeum można zapoznać się między innymi ze stałą ekspozycją ,,Wojsko Polskie 1914-1945” jak i okres powojenny, na którą składają się broń i umundurowanie żołnierza polskiego walczącego na wszystkich frontach obu wojen. Obszerny teren parkowy wokół muzeum mieści bardzo duży zbiór pojazdów wojskowych, broni artyleryjskiej, pancernej i oczywiście samolotów wojskowych. Wśród eksponatów królują czołgi ze słynnym T-34 jak i nowszy T-74, odrzutowe samoloty myśliwskie i potężna dwustu milimetrowa armata samobieżna.
                                                                               
  Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy było drugim muzeum zwiedzanym przez uczestników wycieczki. Zgromadzone we wnętrzach dworu Kittlitzów, dawnych właścicieli Świdnicy, eksponaty archeologiczne przeniosły zwiedzających w czasy powstania pierwszych społeczeństw rolniczych, początków epoki żelaza, średniowiecznych konfliktów zbrojnych. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne życie Słowian w okresie plemiennym i czasach pierwszych Piastów oraz co się zmieniło , gdy powstawały miasta i wsie we wczesnym średniowieczu.
                                                                         
 Przepełnieni historią starożytną, wycieczka udała się poznawać historię mniej odległą do skansenu dawnego budownictwa wiejskiego w Ochli. W muzeum etnograficznym zobaczyliśmy zachowane okazy drewnianych zagród chłopskich z Łużyc, Ziemi Lubuskiej oraz Zachodniej Wielkopolski. Jedna z najstarszych zachowanych chat pochodzi z 1650r.. Oprócz zabytkowych domostw, budynków gospodarczych czy winnicy z wieżą winiarską, muzeum posiada stałe ekspozycje dawnego wyposażenia domów i gospodarstw rolnych. Obejrzeć można między innymi: warsztat tkacki, szewski, dawną szkołę czy sklep, kuźnię z kompletem urządzeń kowalskich oraz mnóstwo sprzętów jak wozy, maszyny i narzędzia rolnicze, których działanie pomagał przewodnikowi fachowo objaśniać nasz rolnik z Trzebienia pan Władysław Kuśmierz.
                                                                               
 Pełni wrażeń po zwiedzaniu chłopskich zagród, w drodze powrotnej do Trzebienia w autokarze wesoło śpiewano pieśni biesiadne przy akompaniamencie akordeonu Mieczysława Goleńskiego.

 Po powrocie na zakończenie miło spędzonej soboty zorganizowano pieczenie kiełbasek przy ognisku.
                                                                                                  Andrzej  Szwedo


PIKNIK NAD ZBIORNIKIEM NIEDÓW
  Po katastrofie w 2010 roku kiedy to przerwała się zapora na Witce  jeziora nie było przez 8 lat. Po wybudowaniu nowej zapory w 2017 roku  zbiornik zaczął  się wypełniać wodą.
 W dniach 20-21 lipca 2019 roku Stowarzyszenie ,,Trzebień" zorganizowało piknik kajakowy nad zbiornikiem Niedów z noclegiem w porcie żeglarskim K.S. Turów. Jezioro położone jest między Radomierzycami i Zawidowem. W trakcie pikniku udaliśmy się do Hradka w Czechach i zwiedziliśmy zamek Grabstejn.
                                                                                 



Festyn Rodzinny w Trzebieniu
 W sobotę 22 czerwca na placu przed Domem Ludowym w Trzebieniu odbył się Festyn Rodzinny.   Festyn rozpoczęły młode  artystki z Trzebienia prezentując swoje wokalne i taneczne pokazy: 
                                                                               
Amelia, Ania, Eliza i Julia. Ciekawostką było stoisko Pani Haliny Weiss, na którym pokazała swoje wyroby i uczyła wykonywania kwiatów z butelek plastikowych. Piękne piosenki zaśpiewały podopieczne Agnieszki Orawiec z pracowni muzycznych z Kruszyna i Bożejowic.
 Równolegle z prezentacjami o godzinie 16;00 rozpoczął się mecz piłki nożnej USA - Polska, w którym brali udział amerykańscy żołnierze i polscy piłkarze z Trzebienia. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Polaków. 
Nagrodą za zwycięstwo była skrzynka piwa ufundowana przez radnego Andrzeja. Zwycięscy meczu honorowo podzielili się nagrodą z Amerykanami.
Na ludową nutę zaprezentował się Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa. Nie zabrakło także występu dorosłych wokalistów: Zbigniewa Sęka oraz Mieczysława Goleńskiego. W rokowym stylu wystąpili gitarzyści: Cezary Byrski oraz Tomasz Loch.
 Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy, między innymi: wyścig na specjalnych nartach i przeciąganie liny. Licznie przybyli mieszkańcy mieli także okazję zobaczyć wóz strażacki z Bolesławca. Żołnierze amerykańscy czynnie brali udział w Festynie i bardzo chętnie zgłaszali się do konkursów. Zdolności aktorskie wykazał tłumacz, który z zacięciem tłumaczył konkurencje Amerykanom. Na zakończenie zagrał na gitarze, za co nagrodzono go gromkimi brawami.
 Organizowana była loteria fantowa w której główną nagrodą był kurs na prawo jazdy kategorii B. Imprezę zakończyła zabawa taneczna która trwała do późnych godzin wieczornych.
Organizatorem imprezy było Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna z Trzebienia oraz GOKiS Bolesławiec.
                                                                                                               Andrzej Szwedo




Społeczna lodówka z jedzeniem w Trzebieniu

 Samoobsługowa Lodówka z jedzeniem dla potrzebujących  24 maja stanęła  we wsi Trzebień. To jedna z 41 takich lodówek w całej Polsce i jedna z pierwszych w powiecie bolesławieckim. Mowa o lodówkach żywnościowych, instalowanych przez fundację WEŹPOMÓŻ.PL, gdzie potrzebujący mogą zaopatrzyć się w darmowe jedzenie. Do tej pory lodówki stawiane były na ulicach miast, od 24 maja pierwsza taka lodówka stanęła we wsi. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Trzebień" pan Krzysztof Zięcik  zainicjował i wdrożył w życie całą akcję a mieszkańcy, właściciele sklepów i lokali z Trzebienia zaproponowali fundacji współpracę. Lodówkę ustawiono przy sklepie Top Market  za zgodą Pani Mirosławy Nizioł właścicielki sklepu  która również zadeklarowała sprawować opiekę nad lodówką jak też opłacać koszty energii elektrycznej. Pierwsi potrzebujący pojawili się zanim jeszcze lodówkę dobrze ustawiono.
Zdaniem Małgorzaty Zoryło Sołtysa i radnej Trzebienia, lodówka na pewno się przyda, bo potrzebujących nie brakuje.
Jak działa społeczna lodówka?
Zasilana prądem z Top Marketu lodówka jest samoobsługowa i całodobowa. Można do niej włożyć np; jedzenie, którego data przydatności do spożycia kończy się i normalnie wyrzucilibyśmy je do śmieci. A tak - ktoś może z niego skorzystać. I to za darmoszkę!
                                                                                 
                                        A.S.

link do Muzyczne Radio




W czynie społecznym upiększono centrum wsi Trzebień.

   W dwa sobotnie przedpołudnia 11 i 25 maja grupa aktywistów z OSP Trzebień, KGW Trzebień, Stowarzyszenia ,,Trzebień” wzięła sprawy w swoje ręce. W czynie społecznym na pasie zaniedbanej ziemi w centrum wsi przed pawilonami handlowymi wykonano prace mające na celu uporządkowanie i upiększenie tego terenu. W tym celu zasadzono, w oparciu o fundusz sołecki, głogi szczepione i jałowce płożące oraz dodatkowo wykonano fragment chodnika na dojściu do tablic informacyjnych. Mieszkańcy są zachwyceni efektem wykonanej pracy. Podziękowania dla uczestników czynu, Radnym oraz Mirosławie i Robertowi Nizioł którzy wsparli materialnie całą akcję.
                                                                                                   
                                                                                                                                                             

                                                                                        A.S.




Trzebień pożegnał Zimę.

  W sobotnie popołudnie 23 marca, przy pięknej pogodzie, odbył się happening ,,Witamy Wiosnę” zorganizowany przez ,,Stowarzyszenie Trzebień”.
O godzinie 16 mieszkańcy Trzebienia zebrali się przed Domem Ludowym „Jarzębina” by pożegnać Marzannę, którą wykonała grupa pań z KGW podczas zajęć w Domu Ludowym.
                                                                      


 Na początku odbyła się nauka okrzyku ,,Zimo,Zimo uciekaj! Dziś cię pożegnamy, Na wiosnę czekamy!” Następnie wszyscy głośno śpiewając pieśni ludowe, przy akompaniamencie akordeonu Mieczysława Goleńskiego w barwnym korowodzie przeszli przez wieś i udali się nad rzekę Bóbr.
                                                                   
   Nad rzeką odczytano list pożegnalny i Marzanna została symbolicznie utopiona w wodzie a potem ekologicznie spalona w wcześniej przygotowanym ognisku.
 Po spaleniu zaczęło się pieczenie kiełbasek i świętowanie. Wszyscy byli pewni, że zima na dobre opuściła Trzebień. Śpiewy przy akordeonie, okrzyki, zaklęcia na pewno zniechęciły zimę do powrotu.


 Andrzej Szwedo



Promocja książki  ,,TRZEBIEŃ I OKOLICE"
                                                  
   W dniu 1 marca w Domu Ludowym w Trzebieniu odbyło się spotkanie promocyjne książki „Trzebień i okolice”-wydanej przez Gminę Bolesławiec i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na promocję przyszło bardzo wielu ludzi, zainteresowanych opisanymi w książce faktami historycznymi i czasami dzisiejszymi. Imprezę otworzyła piękna wystawa fotograficzna Stanisława Graczyka, komponująca się z książką, a zatytułowana „Natura Trzebienia”.
                                                                  
 Dla miłośników muzyki swoje autorskie utwory zaprezentowała grupa muzyczna „Metafora”, której autorem tekstów piosenek jest znany pisarz – Ryszard Adam Gruchawka, a muzyki Bogusław Weiss. Piękne piosenki, nagrodzone gromkimi brawami wykonali: Małgorzata SuchcickaAgnieszka MiszkiewiczMagdalena Kuczyńska Bogusław Weiss
Po występie kilka słów o publikacji powiedział w imieniu Wójta Gminy jego Zastępca – Roman Jaworski. Nie mogło zabraknąć rozmowy z redaktorami wydania: Anną Bober-Tubaj – dyrektorką Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz redaktorami publikacji (z tej samej instytucji): Moniką Czarnotą oraz Tadeuszem Orawcem. Jak pracowało się nad książką? Jak weryfikowaliście informacje? Czy natrafiliście na fakty historyczne, które Was zdziwiły? Takie i inne pytania padały tego wieczoru do autorów, którzy swoje opowieści zakończyli wręczeniem róż dla osób, które przy powstawaniu publikacji pomagali. 
Wiele ciekawych informacji o historii Trzebienia i okolic oraz ich współczesnych walorów przedstawili: Janina Kraczkowska oraz Krzysztof Zięcik. Każdy z obecnych na spotkaniu mieszkańców wyszedł z pamiątkową publikacją „Trzebień i okolice” .

fot GOKIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz